Обувки зареждат телефона ни, докато ходим
Те могат да произвеждат до 20 вата енергия и да ни помогнат в сложни ситуации
Как бихте реагирали, ако разберете, че можете да заредите телефона или таблета си, без помощта на батерия или зарядно, а просто докато се разхождате в парка? Звучи фантастично, но вече е напълно възможно.
Изследователи от Университета на Уисконсин-Медисън са разработили нов метод за създаване на чиста енергия. Те са изобретили подметка на обувка, която улавя кинетичната енергия от човешкото движение.
„Човешкото ходене носи много енергия. Теоретичните оценки показват, че човек може да произвежда до 10 вата на обувка, но тази енергия сега просто се губи. 20 вата от обикновено ходене не е шега работа! Особено като се сравни с изискванията за енергия на по-голямата част от съвременните мобилни устройства“, казва Том Крупенкин, изследовател и професор по машиностроене в университета.
Обувката, която улавя енергия, може да е полезна и за жителите на отдалечени територии, за които достъпът до електричество през мрежа е ограничен или просто не съществува.
Улавянето
на кинетичната енергия от ходенето на човека е по-сложно, отколкото изглежда на
пръв поглед. „Относително малките премествания и големите сили на стъпките“,
които се извършват по време на ходене, винаги досега са били трудни за
преобразуване.
„Ние разработваме нови методи за директно преобразуване на механичното движение в електрическа енергия, които са подходящи за този тип приложение“, казва Крупенкин.
Един такъв метод предполага използването на проводима течност, която реагира с покритие от нанофилм за генериране на електрическа енергия. За да се адаптира този процес за черпене на енергия от обувка, екипът е създал и включил устройство, наречено барботьор, което се състои от 2 плочи, разделени от проводимата течност. Чрез малки дупчици течността под налягане навлиза в барботьора, създавайки мехурчета, които преместват горната плоча и улесняват генерирането на електрически заряд.
Екипът е ентусиазиран за успеха на барботьора. „Барботьорът наистина демонстрира производство на енергия с висока плътност“, казва Крупенкин.
Очакванията са, че технологията ще постигне най-високата възможна степен на ефективност в генерирането на енергия от ходене. Учените твърдят, че този метод е успял да произвежда около 10 вата на квадратен метър при началото на експеримента.
За разработването на технологията Крупенкин и колегата му Джей Ашли Тейлър са основали стартъп на име InStep NanoPower, който има за цел да намери инвеститор за комерсиализиране на откритието.