Олигарсите губят $50 млрд. долара заради слабата рубла
Приближените до Путин отчитат рекорни загуби тази година
Най-ощетени в личен план от сриването на руската валута и цените на петрола са няколко добре познати бизнесмени, които по един или друг начин имат взаимоотношения с Владимир Путин, пише CNN.
Леонид Микелсон, основен акционер в руската газова компания Novatek, която бе сред първите попаднали под американските санкции, заради кризата в Украйна, е загубил почти половината от състоянието си през тази година. Неговият портфейл се е свил с около 8.7 млрд. долара, в резултат от ограниченията на енергийните пазари.
Спадът на акциите на Новолипецки металургичен комбинат, доведе до сериозни загуби за Владимир Лисин, като неговото състояние се е стопило с близо 7 млрд. долара. Най-богатият руснак за 2011 г. е вицепрезидент на Руския олимпийски комитет и президент на Европейската конфедерация по стрелба. Известен е също със страстта си към пурите и колекцията си от чугунени отливки, която е най-голямата подобна в света.
Друг спортен деятел загуби цели 6.4 млрд. долара. Това е небезизвестният металургичен магнат Алишер Усманов, който също притежава акции във Фейсбук, съсобственик е на английския футболен клуб Арсенал и е президент на Международната федерация по фехтовка.
Андрей Мелниченко е собственик на MDM Bank и председател на EuroChem. Неговите загуби се оценяват на 5.8 млрд. щатски долара и са свързани най-вече със занижените цени на петрола. Известен е като самоиздигнал се магнат, чрез добиване на въглища и минерали, който е собственик на най-голямата яхта в света и съпруг на най-популярния сръбски супермодел.
Царят на търговията на дребно в Русия Сергей Галицки се е разделил с близо 5 млрд. долара, като само от понеделник е претърпял загуби в размер на 855 млн., заради ниските нива на рублата. Подобно на гореспоменатите бизнесмени той също подпомага спорта, като е спонсорирал руския футболен отбор Краснодар с близо 250 млн. долара.
Президентът на Лукойл Вагит Алекперов търпи сериозни загуби, заради американското ембарго на горивата, кризата в Украйна и цената на рублата. Тези загуби са в размер на 4.9 млрд. долара и са голям удар по финансите на бившия енергиен министър.
Михаил Фридман е председател и съсобственик на финансовия консорциум Алфа-Груп, ръководител на Алфа банк. Той се раздели с 3.5 млрд., натрупани главно от участието му в продажбата на TNK-BP на Роснефт.
Собственикът на Интеррос Владимир Потанин отбелязва загуби в размер на 2.8 млрд долара. Той има сериозни интереси в сферата на металургията, медиите и недвижимите имоти, като е известен с благотворителните си инициативи. Освен това често обича да играе домино със служителите си, за да ги опознае в неформална обстановка.
Партньорът на Михаил Фридман в Алфа банк – Герман Хан спечели много от продажбата на дела си от Роснефт миналата година, но настоящата въобще не е успешна за него, след като загуби 22% от състоянието си, което се равнява на 2.5 млрд. щатски долара.
Михаил Прохоров загуби 2.4 млрд. от богатството си тази година. Милиардерът, който се изправи срещу Путин в президентските избори през 2012 г. е много разочарован от настоящето положение. Той е собственик на баскетболния Бруклин Нетс, като по ръст не отстъпва на състезателите от играещия в НБА състав. Неговата корпорация Onexim оперира главно в банковия сектор, но притежава и дялове във фирми, свързани с енергетиката и минното дело.