Оперативните резултати на Generali продължават да растат
Сегментите „Животозастраховане“ и „Общо застраховане“ дърпат показателите нагоре
Общите брутни записани премии на Група Generali се увеличават до 59.832 милиона евро (+1.3%) благодарение на растежа на общото застраховане, показват финансовите резултати на компанията към 30 септември 2022 г.
Нетните потоци на „Животозастраховане“ са на ниво от 7.667 милиона евро (-25,3%). Спадът е заради линията на спестовните застраховки в съответствие с промяната в позиционирането на бизнес портфолиото „Живот“, както и с други специфични управленски действия. Сегментът на инвестиционните застраховки също регистрира спад, като това отразява нарастващата макроикономическа несигурност. Линията „Злополука“ бележи стабилен растеж.
Резултатите за първите девет месеца отразяват солидните основи, които нашата Група изгради със стратегията да се фокусира върху най-печелившите бизнес линии, както и върху диверсифицираните източници на приходи. Това ни позволи да продължим да генерираме стойност въпреки макроикономическите условия“, коментира Главният финансов директор на Група Generali Кристиано Бореан.
Техническите резерви на „Животозастраховане“ възлизат на 418.5 милиарда евро (-1.4% в сравнение с 2021 г.), като те отразяват представянето на финансовите пазари.
Оперативният резултат продължава да расте и достига 4.770 милиона евро (+7.8%) благодарение на положителното развитие на сегментите „Животозастраховане“ и „Общо застраховане“.
Оперативният резултат на „Животозастраховане“ (+23.9%) и маржът на сегмента „Нов бизнес“ (+0.68 пр.п.) записват допълнителен ръст в резултат на нарастващите лихвени проценти.
Оперативният резултат на „Общо застраховане“ също се увеличава (+2.9%).
Комбинираният коефициент е на равнище от 93.3% (+2.0 пр.п.), отразявайки по-високия коефициент на загуба, а също и ефекта от хиперинфлацията в Аржентина. Ако бъде изключен ефектът на този пазар, комбинираният коефициент би бил на ниво от 92.5% (91.1% за деветмесечието на 2021 г.).
Оперативният резултат на сегмента „Управление на активи“ е 714 милиона евро (-7.5%). Спадът се дължи изцяло на по-ниските такси за изпълнение на Banca Generali, свързани с представянето на финансовите пазари. Оперативният резултат на „Управление на активи“ е в размер на 459 милиона евро (+1.7%).
Оперативният резултат на Холдинг и други бизнес сегменти нараства (+9.9%), основно в резултат на представянето на пазара на недвижими имоти.
Неоперативният резултат възлиза на -1.064 милиона евро (-731 милиона евро за деветмесечието на 2021 г.). По-специално неоперативният резултат на инвестициите е -245 милиона евро (137 милиона евро за деветмесечието на 2021 г.), основно заради по-големите обезценки на инвестиции, класифицирани като налични за продажба, конкретно инвестиции в Русия, както и на по-ниски нетни реализирани печалби.
Данъчната ставка е на равнище от 32.9% (32.7% за деветмесечието на 2021).
Нетният резултат е в размер на 2.233 милиона евро (2.250 милиона евро за деветмесечието на 2021г.). Ефект върху него оказва обезценката на инвестиции в Русия на обща стойност от 141 милиона евро за деветмесечието на 2022 г. От тях инвестициите в Ingosstrakh възлизат на 48 милиона евро, а вложенията в ценни книжа с фиксиран доход, притежавани директно от Групата, са в размер на 93 милиона евро. Ако бъде изключен този ефект, нетният резултат би отчел ръст до 2.374 милиона евро (+5.5%).
Общо управляваните от Групата активи са в размер на 621.8 милиарда евро (-12.4% в сравнение с 2021 г.). Този резултат отразява ефекта от повишаването на лихвените проценти върху ценните книжа с фиксиран доход.
Акционерният капитал на Групата е в размер на 16.578 милиона евро (-43.4% за 2021 г.). Промяната се дължи на намаление в размер на 14.063 милиона евро на резерва за преоценка на финансови активи. Това произлиза основно от повишаване на лихвените проценти и спреда по корпоративните ценни книжа.
Групата отчита изключително стабилна капиталова позиция с Коефициент на платежоспособност на равнище от 223% (227% за 2021 г.). Спадът от 4.5 пр.п. се дължи основно на ефекта от сливания и придобивания, въведени през първото тримесечие регулаторни промени, както и на изплащането на дивиденти през периода на действие на програмата за обратно изкупуване на акции.
Тези въздействия бяха само частично компенсирани от солидния принос в генерирането на капитал и от положителните пазарни движения (където повишаването на лихвените проценти компенсира спада в цените на акциите, разширяването на спредовете между доходностите на различните видове ценни книжа и повишаването на нестабилността и инфлацията) .