2% от хората са с хазартна зависимост
В България ще бъдат заделени 2 млн. лв. за справяне с последиците от вредното въздействие на залаганията
1% от пълнолетното население проявява хазартна зависимост, а при 2% тя е прераснала в проблем, сочат данни от проучване на Европейската комисия. Във връзка с това Комисията препоръча страните да предприемат мерки за борбата срещу хазартната зависимост.
Такова проучване не е правено за нашата страна, но това не пречи Държавната комисия по хазарта да задели 2 млн. лв. за справяне с последиците от вредното въздействие на залаганията. Според неправителствените организации процедурата за финансиране на предложения за превенция на зависимостите ще има обратен ефект и затова в писма до премиера Бойко Борисов, финансовия министър Владислав Горанов и председателя на ДКХ Огнемир Митев те настояват за прекратяването ѝ. Организациите обясняват, че предвидените средства ще бъдат изхарчени без ясна програма и цел, а 666 000 лв. ще постъпят за „социално отговорна реклама” на хазарта, пише БНР.
Гражданските организации смятат още, че сроковете за представянето на проектите са твърде къси, тъй като процедурата е обявена на 9 октомври и ще приключи на 30 октомври. Освен това мащабът на определените дейности в нея е твърде различен. Ето защо те подозират, че е подготвена за конкретен участник и смятат, че изцяло подменя целите на ЕК.
Междувременно организациите отбелязват още, че засегнатите от хазартна зависимост се увеличават у нас. „Ако могат да се класифицират трите големи проблема пред българското семейство, това са алкохолът, наркотиците и хазартът. Казината, ротативките и лотариите, които изобилстват в ефира ни, насърчават хората да играят до степен, в която те да не могат да спрат. Всичко това преминава през това хора да залагат жилищата си и да останат без дом и подкрепа.”, заяви Георги Богданов от Националната мрежа за децата.