От въглища до чисто производство: Най-големият център за зелена енергия в Европа
Центърът за чисти технологии ще бъде разположен в град Боксберг, Източна Германия
Преходът от изкопаеми горива към възобновяема енергия беше ускорен от инвазията на Русия в Украйна, тъй като правителствата и индустрията се съсредоточиха върху проблема не само за борба с изменението на климата, но и за гарантиране на енергийната сигурност. Европа неизбежно е била в центъра на този повишен фокус, както се вижда от увеличаващите се ангажименти за премахване на използването на природен газ и установяване на нови проекти за възобновяеми източници, като неотдавнашното обявяване на най-големия досега център за чиста енергия в Европа, който ще бъде построен в Германия.
Алън Грийншийлдс е специалист в технологиите за съхранение на енергия от почти две десетилетия. Той вярва, че са необходими нови технологии за решаване на най-големите проблеми в света и в момента работи като директор за Европа, Близкия изток и Африка в американската компания за съхранение на енергия ESS, Inc., като същевременно дава съвети в областта на чистите технологии. Предишните му роли включват множество изпълнителни длъжност в компании за енергийни технологии, включително Innolith, Alevo и fortu. Той споделя представата за новия център.
Центърът за чисти технологии ще бъде разположен в град Боксберг, Източна Германия. Понастоящем дом на открита мина за лигнитни въглища и електроцентрала, работеща с въглища, енергийната компания LEAG планира да прехвърли съществуващата въглищна инфраструктура към 7 – 14 GW възобновяемо производство, базирано на вятър и слънчева енергия с до 3 GWh съхранение на енергия, осигурено чрез желязо- проточни батерии.
В момента електроцентралата Boxberg изгаря 50 000 тона лигнитни въглища дневно, създавайки 20 милиона тона CO2 емисии годишно. До 2030 г. това ще бъде заменено от 24/7 генериране на чиста енергия, което се равнява на около 7% от общото енергийно търсене на Германия.
LEAG, един от най-големите доставчици на енергия в Германия, управлява четири открити въглищни мини в региона. Производителите на зелени технологии, включително производителят на батерии с железен поток ESS Tech Inc и енергийният гигант Siemens Energy също ще участват като LEAG и неговите партньори ще направят първоначална инвестиция от 200 милиона евро.
Такова голямо и разнообразно разгръщане е важна стъпка напред за Германия и Европа да се отдалечат от неустойчивите изкопаеми горива и да се насочат към чиста енергия. Центърът за чиста енергия ще помогне за декарбонизиране и подобряване на местното качество на въздуха, ще увеличи енергийната сигурност на Германия и ще се превърне в план за останалата част от Европа за постигане на по-амбициозна интеграция на чиста енергия.
Boxberg се намира в историческия регион Лужица в Източна Германия, който пресича германско-полската граница, регион, където добивът и изгарянето на въглища са доминирали почти 100 години. Оттогава тази индустрия има огромно влияние върху пейзажа и политиката на района, включително противоречивото преместване на много селища, за да се освободи място за открити мини за лигнитни въглища.
Преходът на LEAG към възобновяема енергия беше иницииран от ангажимента на Германия да спре постепенно цялото електричество, произведено от въглища, най-късно до 2038 г., без да използва природен газ. Това ще има голямо въздействие върху осигуряването на енергийна сигурност, предотвратяването на екологични проблеми и подкрепата на местните общности, докато регионът се насочва към енергийна система, подходяща за днешния ден.
Новият енергиен център обещава да създаде повече работни места в Лужица през следващите няколко години, помагайки за подкрепа на икономиката на региона, който се бори с висока безработица и нисък икономически растеж от 90-те години на миналия век, пише energydigital.
Каква роля ще играе съхранението на енергия?
LEAG планира да интегрира 2-3 GWh дълготрайно съхранение на енергия на обекта, за да подпомогне производството на възобновяема електроенергия. ESS ще предостави първоначална батерийна система от 50 MW / 500 MWh, за да улесни това усилие, което ще служи като градивен елемент за бъдещи внедрявания.
Системите за дълготрайно съхранение на енергия (LDES) съхраняват енергията, генерирана от възобновяеми енергийни източници по време на пикови периоди на производство, предотвратявайки загубата на енергия и претоварването на мрежата. След това тази резервна енергия може да бъде разгърната обратно в мрежата по време на периоди на пиково търсене или когато не духа вятър и слънцето не грее.
ESS батериите на обекта ще позволят на енергийния център да генерира чиста енергия независимо от времето през деня, за да бъде на разположение, когато е необходимо, намалявайки потребителските разходи и поддържайки 200 GW, прогнозирани да бъдат необходими до 2030 г.
Райнер Шилер, ръководител на проекта за стационарно широкомащабно съхранение в LEAG, коментира, че
Вятърът и фотоволтаиците не са достатъчни за генериране на базово натоварване или за осигуряване на стабилност на мрежата 24/7“, за да подчертае необходимостта от дълготрайно съхранение на енергия за увеличаване на ефективността и рентабилността на проекта.
Как проектът Boxberg се отразява на по-широкото европейско енергийно отношение?
Ускорителите на проекта Boxberg включват новосформираната Лидерска група за енергийна устойчивост (ERLG), която беше свикана от Breakthrough Energy на Бил Гейтс и Siemens Energy, наред с други. Подкрепа идва и от Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, която оформя цялостната стратегия на ЕС.
ERLG работи за улесняване на центъра Boxberg чрез работата си за създаване на партньорства между институции и доставчици за разширяване на въглеродно-неутралната технология.
Филип Офенберг, старши мениджър в Breakthrough Energy в Европа, коментира в интервю за EuroNews, че
идеята е да съберем политиците, индустрията и след това доставчиците на технологии - всички заедно около една маса“, за да идентифицираме и произведем нови технологии, които да заменят изкопаемите горива.
Такава широка подкрепа подчертава ролята на Boxberg като план за енергийния преход не само за Саксония или Германия, но и за Европа и световната енергийна индустрия.
Докато Европа се стреми да се откаже от изкопаемите горива и да премине към по-зелено и по-сигурно бъдеще, енергийният център в Боксберг дава пример как това може да се направи ефективно и в голям мащаб. Повече от година и половина от началото на войната в Украйна необходимостта от преминаване през този преход никога не е била толкова жизненоважна за енергийната сигурност на Европа.
Размерът на разгръщането и интегрирането на вятър, слънчева енергия, зелен водород и дълготрайно съхранение на енергия ще бъде страхотен пример за това как неустойчивите енергийни източници като въглищата могат да бъдат премахнати.
Надяваме се, че това внедряване ще бъде един от множеството проекти за чиста енергия, предприети от LEAG, и идеята за трансформиране на електроцентрали с изкопаеми горива в обекти за чиста енергия е не само убедителна концепция, но и жизнеспособна опция за широко разпространена промяна.
В цяла Европа трансформирането на старата инфраструктура за изкопаеми горива в обекти за чиста енергия, връщането на работни места и повишената енергийна сигурност е вълнуваща перспектива, а центърът в Боксберг е настроен да вдъхнови тенденция, която ще позволи постигането на целите за климата.