Отива ли САЩ към „гръцкия сценарий“?
Дългът на страната достигна рекордните $19 трлн.
В края на януари дългът на САЩ надвиши 19 трилиона долара, или 103 % от БВП на страната. 13,7 трилиона от общите задължения на американското федерално правителство са към частни лица и компании, а останалата част е вътрешно държавен дълг към Федералния резерв.
Преди мандата на президента Барак Обама, американският държавен дълг възлизаше на 10,6 трилиона долара. Към момента той се е увеличил двойно. Приблизително същият модел на управление се наблюдаваше и от президента Джордж Буш – младши.
Експертите смятат, че причините затова са застаряването на населението, допълнителните бюджетни разходи, най-вече за отбрана и социални програми и намаляването на броя на данъците.
Друг фактор са последствията от здравната реформа Obamacare ( „Обамакеър”), която ще струва на бюджета почти 1 трилион долара за 10 години.
Всичко това доведе мнозина до мисълта, че раздуването на държавните задължения може да доведе САЩ до "гръцкия сценарий". Въпреки това, експертите смятат, че е малко вероятно, защото дългът на САЩ е във валута, над чиито емисии ФЕД има пряк контрол и ако е необходимо, е готов да включи печатната преса, пише БГНЕС. Няма друга страна в света, в която това е възможно.
Теоретично, ръстът на дълга на Щатите може да доведе до хиперинфлация и падане на долара. За момента обаче търсенето на основната валута в света е голямо и е малко вероятно да се случи.