„Памуковата крепост“ в Турция – хилядолетна история между причудливи форми
Наричат мястото Памуккале, в превод от турски „Памуковата крепост“ или „Замъкът на памука“. Наименованието идва от причудливите форми на белите скали, обгърнали намиращите се там минерални извори. Това е една от най-известните забележителности на южната ни съседка, привличаща туристи от цял свят. Погледнат отдалеч, хълмът прилича на замръзнал водопад. Пред погледа се разкрива своеобразен вкаменен водопад и редица терасовидни водни басейни.
Снежнобелите скали са с варовиков състав. Формата си са получили вследствие на тектоничните движения в падината на река Мендерес. Множеството земетресения са причинили разместване на земните пластове и на практика са довели до образуването на куп минерални извори.
Действието на горещите извори, падащи от 200 метра височина и съдържащи калциев оксид, е образувало с времето богатите на варовик терасовидни скали.
Днес обаче природният феномен е заплашен от изчезване. Твърди се, че причина за това е замърсяването на околната среда. Притокът на туристи също влия негативно върху природната забележителност.
Чуват се дори слухове, че Памуккале може да бъде затворен за няколко години, за да се даде възможност на природата да се самовъзстанови. Поне в някаква степен...
Днес притокът на водата е изкуствено насочен само в една посока. Пълноводни са едва няколко басейна, докато по-голямата част от тях са пресъхнали.
През 1988 г. е Памуккале влиза в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Памуккале се намира в югозападната част на Турция, на около 20 км от град Денизли.
Малцина знаят, че на няколкостотин метра над Памуккале се намират останките от древния град Хиераполис.
Мястото се прочува още в древността, когато хората са смятали, че изворите в околността са лековити и дори подмладявали.
Той също е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Има различни предания относно името на града . Според едни той е кръстен на Хиера, съпругата на митичния крал, основал Пергам. Други обръщат внимание, че в превод Хиераполис означава „свещен град“ и е бил наименуван така заради многобройните светилища тук.
Изключително добре запазен е римският театър, построен през II век.
Той има 46 реда, на които могат да седнат около 7-8 хиляди души.
В римско време градът преживява своя "златен век". Тогава той достига внушителни за онова време размери, а населението му наброява около 100 000 души.
В рамките на комплекса се намира още Археологически музей, Храм на Аполон и Плутониум, Портата на Домициан, античният басейн, в който се смята, че е плувала самата Клеопатра, и куп други по-малки забележителности.