Парламентът окончателно одобри оръжията за Украйна
Списъкът на военната помощ обаче е секретен
Народното събрание реши да изпрати военна помощ на Украйна след продължило 5-часово заседание и висок тон между депутатите. Какви точно оръжия обаче ще предостави страната ни нападнатата от Русия държава, не е ясно, тъй като списъкът е засекретен.
Проекторешението за оказване на военна помощ бе входиран от Министерския съвет, тъй като в началото на ноември депутатите възложиха тази задача на кабинета.
Сега документът бе подкрепен със 148 гласа „за“, 46 – „против“ и един въздържал се (от „Продължаваме промяната“). Решението бе подкрепено от ГЕРБ, ПП, ДПС, „Демократична България“ и „Български възход“. Цялата парламентарна група на „Възраждане“ се обяви против. Само Явор Божанков от БСП гласува „за“, а останалите му колеги се обявиха против помощта за Украйна.
„Възраждане“ и левицата определиха останалите 5 партии като „коалиция на войната“. Христо Иванов (ДБ) им отговори, че те пък са част от „коалиция за руски мир“.
Малко по-късно, след почивка, депутатите одобриха и споразумение между министерствата на отбраната на България и Украйна за безвъзмездно предоставяне на въоръжение. То бе прието на първо четене със 130 гласа „за“ и 36 – „против“ („Възраждане“ и БСП). Това всъщност е първият механизъм за помощ, предвиден в проекторешението. По искане на ГЕРБ бе прието срокът между първо и второ четене на законопроекта да бъде съкратен на три дни.
Какво всъщност ще изпрати България на Украйна?
Проекторешението не разкрива конкретно военната техника, която страната ни ще изпрати на Украйна. При обсъждането на документа в ресорна комисия министърът на икономиката Никола Стоянов коментира, че ще изпратим леко стрелково оръжие и боеприпаси.
С документа също така се разрешава участие на военнослужещи от военните сили на България в мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна. Предвижда се един щабен офицер да вземе участие в усилване на Звеното за планиране и провеждане на военни мисии в Белгия. Други 5 военнослужещи могат да участват в Многонационалното командване на ЕС за общовойсково обучение в Полша и Германия. 50 военни могат да вземат участие в обучение за използването на въоръжение и техника на територията на държави от ЕС или България.
„Коалиция на войната“ и „Коалиция за руски мир“
Висок градус беляза обсъждането в зала на текстовете. Първоначално заседанието трябваше да бъде секретно, но депутатите от БСП излъчваха онлайн в разрез с правилника на НС. След това бе решено заседанието да продължи пред камери.
Единствено Явор Божанков от левицата коментира, че е правилно България да изпрати помощ на Украйна. По думите му ще е лицемерно страната ни да иска да е част от програми за солидарност и предоставя на средства, но да не е част от помощта за страдащ народ.
Останалите депутати от БСП защитаваха тезата, че не може да бъде постигнат мир с оръжия. Лидерът Корнелия Нинова пък призова за разсекретяване на списъка.
Ще бъде лицемерно да сме част от програмите за развитие, когато се получават пари, но да не сме част, когато народ е подложен на системна агресия, когато хора в Украйна са подложени на системен тормоз", заяви от парламентарната трибуна по-рано Божанков.
По-късно Явор Божанков бе изключен от групата на БСП, тъй като е нарушил правилника на партията. Парламентарната група призова Божанков да напусне парламента и да освободи мястото за следващия в листата.