Петков завеща 7 кораба с газ на служебното правителство
Условието обаче е следващият кабинет да подпише договорите с доставчиците и да осигури входна точка
Министерството на енергетиката направи предложение за сключване на договор за 7 карго кораба с втечнен природен газ (LNG), които ще подобрят енергийната сигурност на България. Това обяви министър председателят Кирил Петков преди днешното редовно, но последно за този кабинет, заседание на Министерския съвет.
Според Петков с този газ, който е американски, "ще се реши съществена част от задачата за осигуряването на енергийната сигурност и улеснява следващото правителство да завърши започнатото, като осигури приемственост".
"Условието за получаване на тези количества, е следващия месец служебното правителство и служебното Министерство на енергетиката да осигури необходимата инфраструктура от Гърция и Турция", обясни премиерът в оставка.
Този договор, който днес ще бъде предложен, е важна стъпка на екипа, съвместно с Европейската комисия, за осигуряване на природен газ за зимните месеци, за следващите шест месеца", каза Петков.
След заседанието той даде още подробности – всеки месец ще пристига по един кораб с LNG – от октомври до април. Късно снощи на единия кораб му е била уредена точка на разтоварване и това е в Гърция.
Договорът ще бъде подписан днес, но трябва да бъде потвърден до 19 август.
Така даваме възможност на служебното правителство, ако намери по-добра оферта от тази, да реши да я сключва, или ако има затруднения с инфраструктурата, да няма разход за българската държава", обясни Петков.
По неговите думи този договор дава шанс на следващото правителство да купува газ на цена, която е около 30 долара под стойността на европейските пазари.
"С оглед на текущата ситуация в Европа, подсигуряване на инфраструктурни решения и подсигуряване на капацитети за месеците ноември и декември следва да се случи в следващите няколко месеца", обясни енергийният министър Александър Николов.
Той обясни още, че офертата е разделена на две части: за 2022 г. – 3 кораба, а за 2023 г. – 4 кораба.
При изпълнение на програмата за трите карга до края на декември има възможност да се сключи нов договор, при нови условия за следващите 4 карга. Цената е обвързана с индекса на Henry Hub в Щатите, който е по-стабилен от европейския TTF. Към момента на офертата общата стойност за трите карга е с около 30 долара по-ниска. Към тази цена трябва да се добави цената за регазификация и доставка, но и така положителният ефект за "Булгаргаз" е поне 20 долара", каза Николов.
Според него договорът е направен така, че да не задължава дългосрочно държавата при текущите нива, тъй като е "нерационално".
Николов също така каза, че при така уредените количества и график на доставки, ако бъдат потвърдени от служебното правителство, потенциалният дефицит при много студена зима ще може да се компенсира през балансиране – т.е. през "Чирен" или през спот покупки от съседни държави.
Към момента опитите за създаване на страх и паника са чисто предизборна спекулация. В глобален мащаб има достатъчно предлагане на природен газ", каза Николов.
Правителството днес най-после одобри сключването на договорите между МЕ и търговците на ток, за да могат да се изплащат компенсациите на бизнеса заради високите цени на тока. Според решението на парламента до края на годината фирмите ще плащат максимум 250 лв. за мегаватчас, като всичко останало ще се покрива от държавната енергетика.
Одобрени са и първите 150 млн. лв. от парите, необходими за покриване на отстъпката от 25 ст., която получават всички граждани, без значение от финансовите им възможности, при зареждане на горива на бензиностанциите. "Може би е малка, но е съществена мярка за подпомагане на българските граждани да се справят с високите цени на горивата", каза Петков.