Петролът поскъпна след убийството на лидера на „Хамас“ в Иран
Анализаторите очакват допълнително поскъпване заради натрупване на множество фактори
Фючърсите на петрола се повишиха с над 1 долар за барел, оттласквайки се от 7-седмичното дъно, където се намираха в сряда. Причината за резкия скок е убийството на лидера на „Хамас“ Исмаил Хания в Иран, което разпали напрежението в Близкия изток. Все пак ръстът на цените беше ограничен от опасенията за слабото търсене в Китай, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Брент се повишиха с 1.5% до 79.80 долара за барел преди изтичането на срока в сряда, докато по-активният октомврийски контракт беше на ниво 79.18 долара за барел.
Фючърсите на американския суров петрол (WTI) се повишиха с 1.5% до 75.88 долара за барел. Както Брент, така и WTI паднаха с около 1.4% във вторник, затваряйки на най-ниските си нива от седем седмици.
Напрежението в Близкия изток се разгорещи след съобщенията, че ръководителят на „Хамас“ Исмаил Хания е бил убит в Иран, според изявление на палестинската въоръжена групировка „Хамас“ и ирански държавни медии в сряда.
Това стана ден след като израелското правителство заяви, че е убило най-високопоставения командир на „Хизбула“ при въздушен удар срещу Бейрут във вторник в отговор на трансграничната ракетна атака срещу Израел в събота.
Последната атака беше извършена въпреки дипломатическите усилия на служители на САЩ и ООН да предотвратят голяма ескалация, която може да разпали Близкия изток.
Отделно САЩ също нанесоха удар в Ирак.
„Мисля, че всичко това със сигурност повиши шансовете за ескалация в Близкия изток“, каза анализаторът на IG Тони Сикамор.
Заслужава да се отбележи също така, че след три поредни седмици на спад, дългото позициониране от спекулативни сметки в суровия петрол беше значително намалено. Следователно условията са узрели за отскок.“
Все пак Брент и WTI са напът да отбележат през юли най-голямата си месечна загуба от 2023 г. насам поради продължаващите опасения относно перспективите за търсенето в Китай и очакванията, че ОПЕК+ ще се придържа към текущата си сделка за намаляване на производството и ще започне да отменя някои съкращения от октомври, въпреки неотдавнашния рязък спад спадове в цените на петрола.
Висши министри от Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, водени от Русия (ОПЕК+) ще проведат онлайн среща на съвместния министерски мониторингов комитет (JMMC) в четвъртък.
Забавящото се търсене на гориво в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света и с най-голям принос за растежа на търсенето в световен мащаб, също натежава върху петролните пазари.
Производствената активност в Китай през юли се сви за трети месец, показа официално проучване на фабриките в сряда, поддържайки живи очакванията, че Пекин ще трябва да стартира повече стимули, тъй като продължителната имотна криза и несигурността на работните места забавят растежа.
Мисля, че историята с Китай също е добре оценена – това е, което накара пазара да се понижи през последните седмици“, каза ръководителят на отдела за изследване на суровините в ING Уорън Патерсън.
В Съединените щати запасите от суров петрол, бензин и дестилат намаляха миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник.
Данните от Администрацията за енергийна информация се очакват в 10:30 ч. EDT (1430 GMT) в сряда.
Десет анализатори, анкетирани от Ройтерс, изчислиха, че запасите от суров петрол са намалели средно с 1,1 милиона барела през седмицата до 26 юли.