Потребителите губят все повече цифрови данни
Близо 30% скок на загубата на потребителски данни през 2018 г.
~ 3 мин.
С близо 30% е скочил делът на загубени от потребителите данни през миналата 2018 г., сочи проучването 2019 World Backup Day Survey на компанията за киберсигурност Acronis. То отразява навиците за защита на информация по целия свят и резултатите от него идват в навечерието на World Backup Day (31 март). Според анкетата 65.1% от хората са заявили, че или те, или член на тяхното семейство са загубили данни през изминалата година, като резултат от случайно изтриване, проблем с хардуера или софтуера. Това е скок от 29.4% спрямо предходната година.
За първи път в своята 4-годишна история, проучването на Acronis също показа, че почти всички потребители (92.7%) са правили резервни копия на техните компютри – увеличение с повече от 24.1% спрямо миналата година и най-голямото увеличение спрямо същия период на предходната година.
„На пръв поглед, тези две констатации може да изглеждат напълно несъвместими – как могат да бъдат изгубени повече данни, ако почти всеки прави резервно копие”, каза Джеймс Слейби, Директор кибер защита на Acronis. Обяснението е, че хората използват повече устройства и получават достъп до данните си от повече места, отколкото в миналото, което създава повече възможности за загуба на данни. „Те могат да направят резервно копие на лаптопа си, но ако не са правили резервно копие на данните от смартфона си, който са забравили в такси, те все пак ще изгубят данни”, казва още той.
Тазгодишното проучване на Acronis беше насочено към потребителите в САЩ, Великобритания, Австралия, Германия, Полша, Испания, Франция, Япония, Сингапур, България и Швейцария. Сред анкетираните за първи път са и бизнес потребителите.
Основни акценти от доклада:
Само 7% от потребителите дори не се опитват да защитят своите данни - Броят на устройствата, използвани от потребителите, продължава да се покачва, като 68.9% от домакинствата съобщават, че имат три или повече устройства - включително компютри, смартфони и таблети. Tова е със 7.6% повече от 2018.
Компаниите агресивно защитават данните в облака – Тъй като срив в продължителност на един час струва около $300 000 загуби за бизнеса, корпоративните потребители ясно знаят стойността на техните данни. И тъй като от ръководните кадри се изисква по-голяма отговорност относно защитата на техните данни, те проявяват все по-голям интерес. Независимо от размера на компанията, повечето правят защитата на своите данни приоритетно, като създават резервни копия на своите данни месечно (35.1%), седмично (24.8%) или ежедневно (25.9%). В резултат на това, 68.7% заявяват, че не са претърпели загуба на данни през изминалата година, което да довежда до принудително спиране на работния процес.
Тези компании също са наясно с най-новите рискове за техните данни, поради което съобщиха, че или са обезпокоени, или са силно загрижени за рансъмуера (60.6%), криптоджакинга (60.1%) и атаките от социалния инженеринг (61.0%).
Защита срещу нов злонамерен софтуер – Тъй като съвременните заплахи за данните продължават да се развиват изключително бързо, както физическите лица, така и компаниите трябва да търсят сигурни решения за защита на данните, които осигуряват пълната защита - включително гъвкави локални, хибридни и базирани на облака архиви и активни анти-злонамерени софтуерни решения.
Препоръки по случай World Backup Day:
Независимо дали сте загрижени за личните файлове или осигуряването на приемственост на бизнеса на Вашата компания, Acronis има четири основни препоръки, за да защитите данните си:
- Винаги създавайте резервни копия на важни данни. Съхранявайте резервните копия локално (така, че да са достъпни за бързи и чести възстановявания) и в облака (за да имате всичко, ако пожар, наводнение или бедствие сполетят Вашите офиси).
- Уверете се, че Вашата операционна система и софтуерът ви са актуални. Разчитането на остаряла операционна система или приложения означава, че липсват ъпдейти, което помага на киберпрестъпниците да получат достъп до системата ви.
- Пазете се от подозрителни имейли, връзки и прикачени файлове. Повечето заразявания, причинени от вируси и рансъмуер, са резултат от използването на техники за социално инженерство, за да заблудят нищо неподозиращите лица да отварят заразени прикачени файлове в имейли или да кликват върху връзки към уебсайтове, които са хост на зловреден софтуер.
- Инсталирайте антивирусен софтуер и активирайте автоматичните актуализации, така че системата ви да е защитена срещу най-новите видове вируси. Потребителят на Windows следва да потвърди, че Windows Defender е включен и актуализиран.