Подкаст | 2038 г. е по-реалистичен срок за 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“
Дотогава трябва да работят около 1000 MW въглищни мощности, които да балансират системата
По-реалистичен срок за изграждането на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" е 2037 – 2038 г. Това коментира в подкаста на Economic.bg "Едно наум" енергийният експерт и изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) д-р Ивайло Найденов.
Припомняме, че според българското правителство реалистичният срок за въвеждане в експлоатация на 7-и блок е 2033 г.
По думите му заложените от правителството фиксирани цени за нов ядрен реактор (6 млрд. евро) в момента изглеждат реалистични, но вероятно ще търпят корекция нагоре през годините на осъществяване на проекта.
Проблемът на ядрената енергетика в Европа е, че строежите се бавят заради множеството регулации и заради това, че на много различни етапи от изграждането различни групи обжалват строежа".
И въпреки че има поставени административни срокове, те понякога не могат да се спазят, защото процедурата е комплексна, което може да доведе до забавяне.
Той обясни защо се налага да използваме именно американската технология за новия ядрен блок – има две ограничаващи условия.
Нашата електроенергийна система е много малка. Ние имаме ограничение откъм това колко трябва да е най-голямата единично инсталирана мощност и за нашата енергийна система тази мощност е от порядъка на 1000 – 1200 електрически мегавата, а този критерий отговарят само AP1000 и руския BBEP."
Найденов допълни, че на тази основа е направена и Оценка на околната среда (ОВОС) за 7-ми блок, която разглежда три възможности.
По думите му геополитическата обстановка в момента налага използването на американската технология.
Чисто технологично няма никакъв проблем руските реактори да се използват в ядрената централа в Козлодуй, допълни експертът.
Ако оборудването за "Белене" не бъде продадено, експерти имат идея то да стане основа на учебен център.
Хубаво е да се определят и запазят стратегическите въглищни блокове, защото всъщност освен енергийния баланс има нещо много по-важно и то се нарича мощностен баланс. Това е балансът, който ЕСО поддържа във всеки 15-минутен интервал, в някои случаи и на секунден интервал, за да се поддържат технологичните параметри на системата".
Според Ивайло Найденов до 2038 г. ще останат работещи около 1000 MW въглищни мощности.
Какво е бъдещето на 5-и и 6-и блок и защо трябва да запазим част от въглищните си генератори и след 2038 г., чуйте разговора в платформите SoudCloud и Spotify.