Положителните ефекти от данъчната реформа на Тръмп се изчерпват
Икономическият бум в страната е към края си, смята нобелов лауреат по икономика
~ 1 мин.
Данъчната реформа на стойност 1.5 трлн. долара, извършена от президента Доналд Тръмп през 2017 г., стимулира американската икономика, но положителният ефект от по-ниските корпоративни и индивидуални данъци вероятно няма да продължи дълго. Това е мнението на американския икономист и нобелов лауреат Едмунд Фелпс.
През изминалата година икономиката на САЩ бе „светлият пример“ сред всички развити икономики, отчасти благодарение на по-високите корпоративни инвестиции, които станаха възможно след намаляването на данъците. „Но този ефект ще продължи най-много още две години“, казва професорът от Колумбийския университет пред CNBC. „Ще се изненадам, ако повишеното ниво на инвестиции продължи по-дълго. Може би още една година, максимум две години“, добавя Едмунд Фелпс.
Той е на мнение, че в момента икономиката на САЩ е в период на „бум“, но „всички бумове приключват“, смята икономистът.Фелпс спечели Нобелова награда за икономика през 2006 г. за изследванията си върху дългосрочните и краткосрочните икономически политики.
Федералният резерв на САЩ предупреди, че през тази година икономическия растеж ще се забави, поради което няма да има повишения на лихвените проценти. Централната банка заяви, че отслабването на китайската и европейските икономики забавя растежа в САЩ.
Някои анализатори дори предричат, че САЩ ще изпаднат в рецесия до средата на следващата година.