Полша заплаши да спре да плаща членския си внос към ЕС
Спорът между Брюксел и Варшава за съдебната реформа в страната ескалира
Полша обвини Европейския съюз, че действа „недобросъвестно“ в конфликта помежду им, като ограничава достъпа до помощите за пандемията в размер на над 36 млрд. евро. Варшава също така предупреди, че може да спре да плаща членския си внос към Европейския съюз.
Зам.-министърът на правосъдието Себастиан Калета обвини Европейската комисия в двойни стандарти.
Ако ситуацията ескалира и Полша не получи средства, ще търсим начин да възстановим тази загуба“, каза Калета в интервю. „Вече като част от обществения дебат се повдига темата за евентуално спиране на плащането на членския ни внос. Такива дискусии продължават.“
Конфликтът между Полша и Европейската комисия е фокусиран върху реформата на съдебната система в страната. Калета защити министерството си като посочи, че е отвъд правомощията на правителството да възстанови отстранените съдии – едно от трите условия, които ЕС постави на Полша, за да освободи финансовите средства.
Неподчинението от страна на министерството, което инициира основен ремонт на полските съдилища, съвпада с официалния краен срок, в който страната трябва да обясни как възнамерява да промени системата за дисциплинарно наказване на съдиите. Полша вече е глобена с 1 млн. евро на ден от Върховния съд на ЕС за това, че все още не е представила намеренията си.
Правителството обеща да не плаща тези глоби, които също включват 500 хил. евро заради неуспеха да затвори лигнитна мина в отделен конфликт със съседна Чехия. Най-голямата източна нация в ЕС е нетен получател на средства от ЕС и в отговор на отказа да плати дължимото, ЕС заплашва да задържи плащанията по еврофондовете, които са отделни от Плана за възстановяване, за да покрие неплатените сметки.
Варшава обеща да демонтира дисциплинарния механизъм на съдебната власт, а Министерството на правосъдието настоява промяната да бъде част от по-широко обновяване, което ще преструктурира съдебната система в план, който се очаква да бъде разкрит през следващите седмици.
Калета каза, че промените на практика са готови от 2018 г. и министерството чака зелена светлина от премиера Матеуш Моравецки.
„Недобросъвестно“
„Досега министър-председателят е водил разговори с Европейската комисия добросъвестно, а сега всичко показва, че Комисията действа недобросъвестно“, смята Калета.
Министерството на правосъдието от години играе ролята на лошо ченге за по-примирителния подход на Моравецки в отношенията с Брюксел. Премиерът обаче засили реториката си през последните седмици, предупреждавайки Брюксел да не се опитва да разпалва „трета световна война“ за достъпа до средства.
Върховният съд на ЕС заяви, че системата, която позволява на съдиите да бъдат наказвани за своите решения,
не е защитена от прякото или косвено влияние“ на политиците.
Полша спори с ЕС относно съдилищата, откакто управляващите националисти за първи път поеха властта през 2015 г. През октомври висшият съд на страната, пълнен с лоялни към правителството лица, постанови, че ЕС няма право да се намесва в полската правосъдна система.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи изход от противопоставянето, като каза, че Полша трябва да разпусне камарата, както и да „прекрати или реформира“ дисциплинарния режим за съдиите и да започне да възстановява уволнените.
Според Калета Комисията на практика иска от правителството да подкопае независимостта на съдебната си власт. Той също така каза, че отстранените съдии често са признавани за виновни за престъпления като изнасилване, кражба от магазин и шофиране в нетрезво състояние.
Във всяка страна съдиите са съдии, а не политици“, каза той. „Не виждам причина да се променя тази система под изнудване от Европейската комисия“.