Без изненада: Правителството одобри новата минимална работна заплата за 2025 г.
Бизнесът да помисли как да увеличи заплатите на останалите служители, апелира служебният социален министър
Служебното правителство, начело с премиера Димитър Главчев, очаквано одобри предложения ръст от 15.4% на минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. На правителственото заседание в сряда кабинетът гласува от 1 януари МРЗ да скочи със 144 лв. до 10 77 лв.
По думите на Ивайло Иванов, служебен министър на труда и социалната политика, около 430 000 души у нас работят срещу минимално възнаграждение.
Това е единственият вариант, който правителството има за увеличаване на работните заплати и на доходите на гражданите", коментира той по време на брифинг, цитиран от БТА.
Според него МРЗ трябва да покрива минималните разходи за издръжка на едно лице. "Що се отнася до останалите работни заплати, работодателите са тези, които трябва да видят как да коригират работните заплати на останалите си служители", каза ресорният министър.
Той увери, че всички структури на бюджетна издръжка ще разполагат с финансови възможност да увеличат минималните възнаграждения.
Крайното решение за МРЗ бе оставено на правителството, след като членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество не успяха да се споразумеят за размера нѝ. По време на свикана по-рано този месец среща със социалните партньори, синдикатите подкрепиха ръста до 1077 лв., докато бизнесът се възпротиви с предупреждение, че има риск частният сектор да не може да изплаща такива възнаграждения.
Както писа Economic.bg, сегашната формула за МРЗ създава рискове за икономиката като цяло, тъй като тя, от една страна, „помпа“ инфлацията, а от друга – не се базира на реални показатели, като ръст на БВП и производителност на труда, които да подкрепят подобно увеличение.
Всъщност самата формула е неправилно транспониране на европейската директива за адекватни минимални заплати, за което от работодателите са сигнализирали Европейската комисия (ЕК). Ако България не промени своята формула преди изтичането на срока за въвеждане на текстовете (който е през ноември), то от Брюксел може да започнат назателна процедура и съответно да има финансови санкции.
Последно от социалното министерство посочиха, че се надяват в срок до края на октомври да изготвят законодателни текстове за транспониране на директивата.