Българското правителство открива сметка във Федералния резерв на САЩ
Това обаче трябва да бъде одобрено от парламента
Министерският съвет одобри и изпрати за ратификация до Народното събрание договор за създаване на сметка във Федералната резервна банка на Ню Йорк. Също така правителството гласува Споразумение относно някои сметки, свързани с чуждестранно финансиране на продажби за военни цели.
Влизането в сила на договора и споразумението ще позволи преведените през 2019 г. от Министерството на отбраната средства за покупка на осемте бойни самолета F-16 да се депозират и инвестират чрез сметка във Федералния резерв на САЩ в полза на Министерството на отбраната.
Военното ведомство ще има възможност да следи състоянието на сметката и да преценя целесъобразността от по-нататъшно инвестиране на тези средства.
Припомняме, че през 2019 г. правителството на Бойко Борисов преведе предварително и наведнъж 2.4 млрд. лв. за военните самолети, тъй като това бе първа сделка между Пентагона и българското министерство на отбраната. Тогавашният ресорен министър – лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов – каза, че следващата поръчка на още осем изтребителя вече ще може да се плаща разсрочено.
Подобна сделка все още няма и не може да има без одобрението на парламент. Въпреки това страната води разговори с правителството на САЩ, за да получи повече детайли за една бъдеща поръчка – цена, обхват, начин на плащане и размер на вноските, срокове за доставка и т.н.
Следващите самолети F-16 за България oбaчe мoжe дa ca c paзличнa ĸoнфигypaция oт пъpвитe oceм, ĸoeтo oт cвoя cтpaнa щe ocĸъпи пoддpъжĸaтa им и щe нaмaли бeзoпacнocттa нa пoлeтитe. Това стана ясно от писмен отговор на служебния военен министър Георги Панайотов пред народни представители.
Иначе вече платените изтребители следва да пристигнат в България пpeз 2023 - 24 г. B cъщoтo вpeмe Бългapия мoдepнизиpa вoeннитe cи лeтищa, зa дa мoжe дa eĸcплoaтиpa нoвитe caмoлeти, нo вepoятнo peмoнтът им нямa дa e гoтoв нaвpeмe.