Представители на „Боташ“ идват в България за среща с „Булгаргаз“
Новината идва ден след неофициалната информация, че турската газова компания е отказала на България преразглеждане на условията по договора
На 15 август представители на турската „Боташ“ ще посетят България за среща с „Булгаргаз“ в продължение на активните разговори за предоговаряне на сделката между двете компании. Това стана ясно след среща на министъра на енергетиката Владимир Малинов и турския му колега Алпарлслан Байрактар.
Новината идва официално от Министерство на енергетиката, ден след като в публичното пространство се появи информация, че турската газова компания е отказала на България преразглеждане на условията по договора. Твърдението за това се появи от старши енергийния експерт Аура Сабадус в анализаторската компания, базирана в Лондон, ICIS. Тя посочва, че разполага с писмото от „Боташ“, което е изпратено миналия месец.
Според информацията на ICIS в писмото „Боташ“ предупреждава за сериозни последици за България, ако не спазва 13-годишното споразумение и казва, че няма промени на пазара, които да налагат предоговарянето.
Двете компании отказват коментар пред международната агенция.
Припомняме, че по време на изслушване на служебния ресорен министър Владимир Малинов в средата на юли стана ясно, че „Булгаргаз“ вече няма средства да се разплаща с „Боташ“ и официално е изпратила писмо с предложение за предоговаряне на условията по договора. Това се е случило на 4 юли, а от юли българският обществен доставчик не е плащал на турската фирма.
Предложението за изменение е съобразено с текущите пазарни нива на предоставените от "Боташ" услуги в региона, като целта е да се запази финансовата стабилност на държавната компания, но и предимствата на споразумението – обезпечаване на сигурността и диверсификацията на доставките.
Още сделки с Турция
Тема на срещата между двамата министри е била и подготовката на Меморандум за разбирателство между правителствата на България и Турция в областта на енергетиката.
Целта на документа е да създаде рамка за сътрудничество в областта на енергетиката между двете страни и да улесни обмена на технически знания, консултации, умения и опит в съответствие с националното законодателство на страните. Проектът извежда електроенергийната и газовата свързаност, заедно с възобновяемата енергия и енергийната ефективност като основни сфери на енергийно сътрудничество между страните.
Развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да внедряват такива проекти са сред основните мерки за задълбочаване на взаимните връзки, залегнали в проекта.
Двамата министри се съгласиха, че подписването на меморандума ще съдейства за развитието на междусистемни връзки, които поддържат сигурността на енергийните доставки в региона. По покана на министър Малинов документът ще бъде подписан в София.