„Преход на възможностите“: Всичко от международната конференция в София
ЕК финансира зеления преход, но основните задачи за решаване са вкъщи; България има достъп до 5 млрд. евро от ЕС за декарбонизация и преквалификация
Заключителното събитие по проекта „Преход на възможностите“ премина при голям интерес
Международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, който се проведе на 25 септември в София, предизвика голям интерес. Събитието, организирано от „Бранд Медия България“ като част от европейския проект „Преход на възможностите“, събра на едно място водещи експерти, европейски представители, местни власти и бизнес лидери. Всички те търсиха и предлагаха решения, с които зеленият преход в България да бъде максимално справедлив за засегнатите от него региони.
Боян Томов: Призовавам за честен и отговорен разговор за засегнатите от прехода
Призовавам, когато говорим за енергиен преход, да използваме както думата "справедливост", така и "честност". Трябва да бъдем честни и отговорни, защото най-вероятно след няколко години ще се питаме какво направихме, какво постигнахме и какво се случи с всички семейства, които ще бъдат засегнати.“
ЕК финансира зеления преход, но основните задачи за решаване са вкъщи
Европейската комисия е подкрепила зеления преход с финансиране, но основните задачи за решаване са у нас, вкъщи. Това каза председателят на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков по време на събитието „Just Transition Opportunities Across Borders“. Организатор на конференцията, част от европейския проект "Преход на възможностите", е "Бранд Медия България", издател на Economic.bg.
България има достъп до 5 млрд. евро от ЕС за декарбонизация и преквалификация
Основното послание на Европейската комисия към България по отношение на енергийния преход е призивът за неотложност. Това заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, по време на международната конференция „Възможности за справедлив преход отвъд границите“, организирана от „Бранд Медиа България“. Събитието е част от проекта "Преход на възможностите", финансиран с европейски средства.
250 млн. евро от ПВУ ще бъдат за рекултивация на българските мини
Над 250 млн. евро от парите по Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат отделени за рекултивация на терените в мините в България. Това каза зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов по време на събитието „Just Transition Opportunities Across Borders“. Организатор на конференцията, част от европейския проект "Преход на възможностите", е "Бранд Медия България", издател на Economic.bg.
България трябва да ускори свързаните с енергийния преход процеси
Процесите, свързани с енергийния преход в страната и преквалификацията на работната сила в трите въглищни региона, трябва да се ускорят. Европейският съюз е предоставил достатъчно средства за трансформацията, но страната ни трябва умело да се възползва от тях. Междувременно освен на национално ниво, местните власти работят за привличането на инвеститори в новите индустрии.
„Не сте сами“: Пътят към справедливия преход минава през сътрудничеството
Пътят към един истински справедлив енергиен преход от въглища към зелена енергия минава през сътрудничеството, диалога и откритостта. Това стана ясно по време на международната конференция „Just Transition Opportunities Across Borders“, част от европейския проект "Преход на възможностите". Той се изпълнява от "Бранд Медия България", издател на Economic.bg.
Кое е лекарството за справедлив преход?
Проблемите на засегнатите от зеления преход региони в Европейския съюз са подобни, но решенията са различни. И всички те ги търсят спрямо националните си особености и предизвикателства. В крайна сметка обаче винаги се изисква добра стратегия и правилна комуникация, за да се преодолеят спънките в процеса. Около това се обединиха участниците в третия панел на международната конференция „Just Transition Opportunities Across Borders“, част от европейския проект "Преход на възможностите". Той се изпълнява от "Бранд Медия България", издател на Economic.bg.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.