Процедурата за шестте медицински хеликоптера може да продължи
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалбата на американска фирма, която възрази срещу прякото договаряне с италианска компания
Здравното министерство е крачка по-близо до закупуването на шест медицински хеликоптера. Това се случва след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли жалба на американската „Бел Текстрон“, която претендираше срещу процедура по пряко договаряне с италианската фирма „Леонардо“.
Въпросната процедура бе стартирана от ведомството през януари тази година, като целта бе да се договори с италианската Leonardo S.p.A. Фирмата бе единствен участник в предния търг, който обаче бе прекратен с мотив, че офертата ѝ надвишава с около 3.3 млн. лв. максималния финансов ресурс. Прогнозната стойност на процедурата е над 135 млн. лв. без ДДС.
Така се стигна и до жалбата на „Текстрон“. Компанията твърди, че е потенциален изпълнител на договора и твърди, че възложителят не може да сключи договор със същия предмет за цена, равна или по-голяма от посочената в решението за откриване.
Според КЗК обаче американската компания няма правен интерес от обжалването. На първо място, дружеството възразява срещу определената по обжалваната процедура прогнозна стойност и предвидено национално финансиране. Твърденията в сочената насока са недопустими.
КЗК казва, че възложителя е налице императивно задължение да покани всички участници от предходната открита процедура, чиито оферти отговарят на изискванията му, но надвишават финансовия ресурс. В настоящата хипотеза „Бел Текстрон“ не е сред лицата, които ЗОП изисква да бъдат поканени.
Следователно, независимо от произнасянето на КЗК по твърденията, касаещи прогнозната стойност, не би се стигнало до благоприятен изход за жалбоподателя – последният да бъде поканен и/или избран за изпълнител.“
Дори и да се установи евентуална незаконосъобразност на определената прогнозна стойност, съответно преписката да бъде върната и да се пристъпи към ново откриване, това би довело единствено до забавяне изпълнението на предмета на обжалваната обществената поръчка.
Другата поръчка за наем на хеликоптер на „Хели Мед“
Освен жалба по поръчката на здравното ведомство, друга компания – „Уилинк" ООД - възрази срещу тази на дружеството „Хели Мед Сървиз“, която е за наем на една летателна машина. Оферти подадоха две чужди фирми – от Словакия и Белгия, но след жалбата поръчката бе спряна.
Директорът на „Хели Мед“ разтълкува подадената жалба като опит да се провали търга. КЗК проведе открито заседание по образуваното производство, но компанията не се яви. Комисията трябва да излезе с окончателно решение до дни.