Проектът за малък модулен реактор в Румъния получи ключово разрешение
Северната ни съседка ще е втората страна в света след САЩ, внедрила новата SMR технология
Проектът за електроцентрала с малък модулен реактор (SMR), който ще се разработи в Румъния, е получил ключово одобрение от националната комисия за контрол на ядрените дейности (CNCAN). Това става ясно от съобщение на румънската ядрена компания Nuclearelectrica, която движи проекта в партньорство с базираната в САЩ NuScale.
„Одобрението на Базовия документ за лицензиране (LBD) представлява ключов етап от проекта за малък модулен реактор, който ще улесни изпълнението на лицензионния процес за всички етапи на електроцентралата NuScale в Румъния“, каза Nuclearelectrica в документация до фондовата борса в Букурещ.
LBD установява лицензионните изисквания за проекта за шестмодулна електроцентрала, приложимите национални и международни нормативни документи, кодекси и стандарти, както и характеристиките на проекта, които гарантират изпълнението на изискванията и критериите за ядрена безопасност.
Това е важна стъпка напред в нашето пътуване към предоставянето на нашата чиста, надеждна технология в Румъния, за да помогнем за захранването на страната“, каза Джон Хопкинс, президент и главен изпълнителен директор на NuScale.
Шестмодулната атомна електроцентрала (АЕЦ) ще има брутна инсталирана мощност от 462 MWe и ще направи Румъния втората страна в света след САЩ, внедрила SMR технологията на NuScale.
Участието на Nuclearelectrica в проекта се осъществява чрез проектната фирма RoPower Nuclear, от която тя притежава 50%, пише SeeNews.
Nova Power & Gas, дъщерно дружество на регионалната инфраструктурна корпорация E-Infra, контролира останалите акции.
През януари RoPower Nuclear получи безвъзмездна помощ от 14 милиона долара от Агенцията за търговия и развитие на САЩ за изграждане на SMR завод в Румъния. Понастоящем RoPower и NuScale осъществяват фаза 1 на FEED Study, която се състои от поредица от инженерни и дизайнерски дейности и проучвания, технически анализ на предпочитаното място, което е бившата електроцентрала Doicesti, оценка на календара и разходите.
Nuclearelectrica е операторът на единствената румънска АЕЦ „Черна вода“, която в момента осигурява приблизително една пета от електроенергията в страната и по план трябва да бъде разширена с още два реактора, за които компанията наскоро отново получи заем от САЩ.