Проф. Ханке предлага да отпаднат часовите зони
Животът може да се опрости от въвеждането на универсално време, смятат учени
Нямаше ли светът да действа по-ефикасно, ако навсякъде на планетата часът е един и същ? Радикален план да се разрушат часовите зони и да се създаде единно Универсално време, набира подкрепа, пише в. Индипендънт, цитиран от Club Z.
Идеята за събиране на всички часови зони в една е на проф. Стив Ханке от университета "Джонс Хопкинс", познат у нас като "бащата на валутния борд", и на неговия колега Дик Хенри, професор по математика и астрономия в базираната в Балтимор, щата Мериленд институция.
Вместо 11-те часови зони в Русия или шантавата разлика от 15 часа, която Непал поддържа от съседната Индия, животът ни може да бъде опростен от универсални час и дата за цялото земно кълбо.
В момента системата на координирано универсално време дава право на правителствата сами да определят часовите си зони.
Единното време ще доведе до сериозни ползи за комуникацията, търговията и пътуването. Но смяната към Ханке-Хенри времето ще обърка мнозина, защото навсякъде по света ще е един и същ час, без значение дали е ден и нощ.
Дали хората ще свикнат да си лягат в 10 часа сутринта или да закусват в 20 часа вечерта?
Всяка смяна на времето е свързана с политически решения. В момента във Великобритания върви кампания страната целогодишно да остане на лятно часово време и да не мести часовника напред-назад. А Русия направи точно обратното - на 26 октомври 2014 г. се закова към зимното часово време. При положение, че преди 6 години направи точно обратното - остана на лятно часово време.
Двамата учени защитават своя план, като отбелязват, че поне пет държави са сменили часовите си зони през последната година. "Това е политически футбол, който ще изчезне, ако идеите ни бъдат приети", казват Ханке и Хенри пред в. Вашингтон таймс.
"Днес светът се глобализира и бързо ще свикнете с показанията на часовниците", смятат учените.
Те обръщат внимание и на транспорта.
"Причината самолетите да не се сблъскват във въздуха е, че всички авиолинии използват само времето по Гринуич. Всеки пилот и навигатор знаят колко е часът. А ние пътниците пропускаме полети заради проблеми са часовника и смяната на времето", пишат те.
Местните часови зони в САЩ са били въведени в резултат от развитието на железниците. Но днес развитието на интернет отхвърля границите на времето и пространството и е момент за единно часово време, пишат учените, като обръщат внимание, че от гледна точка на физиката съществува само едно време.
Индонезия, където Ханке е бил икономически съветник на бившия президент Сухарто, обсъжда да отмени две от своите три часови зони поради икономически причини.
Ханке и Хенри имат и идея за промяна в календара, според която всяка година датите ще се падат в един и същи ден на седмицата. Според тях това ще опрости планирането на празници и почивни дни и ще помогне на финансовата отчетност.
Идеята е следната - два месеца от по 30 дни ще бъдат следвани от месец с 31 дни, като на всеки 5 или 6 години ще се добавя допълнителна седмица, за да се синхронизират сезоните.
Идеята им е Перманентният календар на Ханке и Хенри да стартира от януари 2018 г., точно година след като според тяхните планове бъде прието универсалното време.