Перспективите пред германския бизнес се подобряват въпреки надвисналата рецесия
Отказът от изкопаеми горива, зависимостта от търговските връзки с Китай и намаляващата работна сила, са част от проблемите на страната
Перспективите пред бизнеса в Германия са се подобрили леко през септември, въпреки че остават на исторически ниски нива, тъй като икономиката на страната е изправена пред опасността от ново свиване през третото тримесечие, предава Bloomberg.
Показателят на института Ifo, измерващ очакванията, се е повишил до 82.9 пункта през септември от 82.7 през август - малко по-слабо от прогнозите на икономисти, участвали в проучване на Bloomberg. Индексът, който представлява оценка на текущите условия, се е понижил.
Не се срива, но не се стабилизира. На Германия ѝ е трудно да излезе от тази рецесия или стагнация. Данните ни представят смесена картина“, заяви президентът на Ifo Клеменс Фюст по повод икономиката на страната.
След като претърпя рецесия през шестте месеца до март и стагнира през второто тримесечие, икономиката на Германия вероятно се свива отново, тъй като слабото търсене в световен мащаб, инфлацията и по-високите лихви тежат на компаниите и домакинствата. Това прави Германия единствената голяма страна от еврозоната, за която се очаква да отчете спад в производството си тази година.
Европейската централна банка не трябва да подлага икономиката на региона на изпитания до краен предел“, предупреди по-рано в понеделник членът на Управителния съвет Франсоа Вилроа дьо Гало.
Мащабът на проблемите на Германия засилва опасенията и за нейните икономически перспективи в дългосрочен план. Сред тези проблеми са намаляващата работна сила, необходимостта от енергиен преход и прекомерната зависимост на Германия от търговските отношения с Китай.
Като допълнителен сигнал за слабостта на Германия, бизнес проучвания на S&P Global в петък показаха, че активността в частния сектор е намаляла за трети месец през септември на фона на слабото търсене на стоки и услуги. Фабричният сектор също е в най-лошото си състояние в момента. Според Клеменс Фюст, има и някои добри страни, като посочи увеличаващите се разполагаеми доходи.
Очакваме потребителското търсене да се стабилизира през следващите месеци. Перспективата, че ЕЦБ може и да е приключила с лихвените повишения, също ще има стабилизиращ ефект“, каза той.
Но в условията на затруднената икономика подкрепата за правителството на канцлера Олаф Шолц е спаднала до рекордно ниските 17%, сочат данните от проучване, публикувано в неделя от Bild am Sonntag. Това е с 8.7 процентни пункта под общия резултат на тройната коалиция на федералните избори през 2021 г.
Същевременно подкрепата за крайнодясната AfD е нараснала до 22% - тревожно развитие за демократичните партии и инвеститорите.
Политиките на правителството създадоха голяма несигурност за бизнеса. Бюрокрацията е прекалено силна. И въпросът е дали правителството ще успее да го промени, да поеме по различен път. Ако го направи, то в Германия има потенциал“, смята Фюст.