Програма на Тексаския университет финансира стартиращи фирми
У нас домакини са ВУЗФ и Софийския университет
~ 1 мин.
Глобалната програма за технологична комерсиализация на Тексаския университет в Остин работи от 2001 година в 19 държави по света. Тя разширява програмата си и в България. Целта е да се подкрепи развитието на иновации, както в стартиращи компании, така и в малки и средни предприятия и университетски лаборатории. Това каза Дидие Каан, консултант в областта на стратегиите и растежа и представител на Тексаския университет в Остин пред Bloomberg TV Bulgaria.
“Имаме много сложен процес за анализиране на проектите и в края на процеса избираме най-добрите иновативни идеи, за да ги подкрепим“.
На въпроса как се осигурява финансирането, Каан отговори, че във всяка държава въпросът е решен по различен начин. В някои държави това става чрез държавни агенции, в други чрез програми за регионално развитие, а на места се намесва Световната банка или корпорации.
Домакини на програмата са Университета по финанси, бизнес и предприемачество и Софийския университет, каза Каан, като в дългосрочен план ще бъдат включени всички български университети, „които са доказани институции в бизнес образоването“.
„България ще започне пилотен проект в рамките на една година, а през следващите години ще се търси разширяване на броя участващи институции“, каза доц. д-р Евгени Евгениев, зам. ректор по европейски проекти и продължаващо обучение във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).
„80% от финансираните проекти са на стартъпи, 10% са изследвания в университети, 10% - на малки и средни компании. От 700 компании само 5% преминават избирателния процес“, каза Каан.
Вече има проявен интерес за сътрудничество от фармацевтичния и от IT-сектора в България, каза Евгениев.