Защо производителността на труда в България е над 9 пъти по-ниска от тази в Ирландия?
Европа трябва да балансира този контраст, ако иска да извлече максимума от своя единен пазар
Производителността на труда в Ирландия е над девет пъти по-висока, отколкото в България, сочат изчисленията на Европейската комисия. Различия от такъв порядък между държавите членки са притеснителни, тъй като показват разминавания в потенциала за печалба от единния пазар.
В южния ирландски регион показателят за производителността е изключително висок, вероятно свързан с местната агломерация на IT компании“, пише в годишния доклад на ЕС за 2023 г., посветен на състоянието на регионите и градовете.
Като цяло регионалните различия могат да бъдат значителни както в рамките на държавите, така и между членките като цяло. Сравнението между Ирландия и България – разположени на двата края на картата на ЕС – е красноречив пример за контраста между Изтока и Запада. Вътрешните регионални различия са по-видими в страните от Централна Европа.
Замислен с идеята да създаде единен пазар на стоки и услуги, Европейският съюз очевидно продължава да се бори с дисбалансите между отделните региони дори няколко десетилетия след основаването си. Ключов инструмент за икономическото, социалното и териториалното хармонизиране между държавите членки е политиката на сближаване.
Въпреки че единният пазар до голяма степен е успешен, голяма част от неговия потенциал все още не е разгърнат (…) Свободното движение на стоки и услуги е изправено пред бюрокрация и за много от нашите предприемачи и граждани единният пазар е по-скоро фикция, отколкото реалност“, показва реалността, отразена от Брюксел.
Въпросът за производителността
Производителността на труда е златният стандарт за състоянието на една икономика. Конкретно за България, неблагоприятно въздействие върху повишаването на този коефициент изиграват големите вътрешни регионални различия – намаляващото население в трудоспособна възраст и постоянният остър недостиг на работна ръка.
През 2019 г., например, БВП на глава от населението в Северозападния регион е бил 32% от средния за ЕС, докато в Столичния регион – 89%. Във всички други райони нивата остават на равнище под средното за страната. Накратко, икономическата активност в България е силно концентрирана в София и околността, където се генерира над половината от държавното БВП.
Обратно на това, Ирландия може да се похвали с добри показатели по отношение на възрастта на населението, образованието и уменията – както става ясно от картата за конкурентоспособност на страната до 2023 г., публикувана от местния Национален съвет по конкурентоспособност.
В нея се посочва още, че в страната има почти пълна заетост. Средно населението на Ирландия, например, е с повече от шест години по-младо от населението в еврозоната и това, изглежда, ще се запази благодарение на високия коефициент на раждаемостта, както и на привличането на много висококвалифицирани мигранти. За разлика от много други части на Европа, в обозримо бъдеще Ирландия няма да изпитва недостиг на работници.
Ключът, скрит в икономиката
ОИСР подчертава, че най-видим ръст в производителността на труда и на БВП има в страните, които са преустроили икономиката си през последните десетилетия. А Ирландия е сред лидерите. За периода 2012 – 2022 г. например островната страна регистрира 73.7% скок на продуктивността на база изработен час. За сравнение, втора е Турция (+39.2%)
В България, в повечето от най-големите икономически центрове се откроява водещата роля на преработващата промишленост, с изключение може би на Стара Загора, където доминира енергетиката. Единствено в зоната около столицата преобладават търговията и IT секторът.
И докато българската икономика все още разчита на старата си икономическа структура, през последните десетилетия Ирландия успя да се позиционира като притегателен център за глобални хай-тек компании. Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната са концентрирани в много високотехнологични сектори, като медицински технологии, фармацевтика и електроника.
Един от основните козове на Ирландия – наред с благоприятната данъчна система – са хората. Благодарение на тяхното социално обгрижване и фокусираната политика върху образование и преквалификация, страната може да се похвали с високата си производителност на труд – в контраст дори с големи икономики, като Франция и Обединеното кралство, където тя спада.
Трансформацията на икономиката като цяло е неизбежна. И независимо от специализацията, която една страна ще избере, успехът минава през преквалификацията на служителите. Затова и Европа мобилизира с още по-голяма сила инструментите си в тази посока, така че да опита да намали контрастите между регионите.
Като подкрепят повишаването на квалификацията и преквалификацията и предоставят на хората уменията, от които се нуждаят, местните и регионалните власти биха могли да насърчат социалното възстановяване, което създава нови работни места, да повишат обществената осведоменост относно политиките на ЕС, да улеснят участието на гражданите в справянето с обществените предизвикателства (като цифровизацията и изменението на климата) и да стимулират местното и регионалното развитие“, се посочва в доклада за състоянието на общността.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.