Промяна на градската среда: Първото българско графити училище
Създателите на инициативата искат да се справят с основните дефицити в сектора – липсата на легални места за рисуване, финансиране и предразсъдъците
Графитите, които са част от неформалната градска култура, обикновено се асоциират с рисунки, които нарушават облика на фасадите на обществените сгради. Група младежи, отдали се на това изкуство, обаче решават да променят общността и разбиранията за графити изкуството като цяло. Както и да се справят с основните дефицити – липсата на легални места за рисуване, финансиране и предразсъдъците. За целта създават първото Българско графити училище.
Неговата идея е регулярно да събира на едно място артисти, които искат да придобият нови умения в сферата на графити изкуството. Обучението става на принципа на килийното училище. Тези, които имат умения в рисуването на портрети или в областта на калиграфията, показват и на другите.
Още като дете се запалих по графити изкуството. Но тогава нямаше такава общност, при която да отида. И реално това, което аз направих, е да попълня липсите, с които аз се сблъсках като млад артист“, споделя Дамян Николов, един от основателите на Сдружението „Българско графити училище“.
В основата на създаването на училището, което функционира от 2019 г. и е напълно безплатно, стоят четирима души. Обученията се провеждат обикновено по два пъти в месеца на територията на Варна. Няколко инициативи вече са проведени и в Добрич, и Шумен.
Графити училището скъсява пътя на израстването на артистите“, казва Дамян Николов в разговор с Economic.bg.
Имиджът на графити културата
Имиджът на графити културата страда от хората, които нелегално драскат по обществените сгради. Затова Българското графити училище се опитва да прекъсне линията на незаконните рисунки и да покаже на младите артисти, че когато са постоянни и наистина им харесва това, което правят, винаги има смисъл и се намират хора, съмишленици.
Като видиш една сграда, която е изоставена и със счупен прозорец, ти чупиш и следващия, защото виждаш, че няма последствия след първия счупен прозорец. Ако ние не се наказваме за малките провинения, те водят до по-големи. Когато си насочиш енергията в правилната посока, винаги има смисъл. Това изкуство може да бъде и платено“, споделя още Дамян.
Обученията по време на срещите в графити училището протичат под формата на работилници на открито; реализация на проекти, свързани с преобразяването на градската среда; стенописи.
През годините Дамян е обмислял възможността да започне да издава сертификати/дипломи за преминато обучение, но поради това, че няма стриктна програма, по която протичат обучението, тази идея няма как да бъде реализирана.
Всеки път обаче има домашно. На следващото занимание, на което артистът дойде, трябва да покаже това, което е рисувал, докато не е бил при нас", споделя още Дамян Николов.
Сред основните проблеми във Варна обаче е липсата на свободни места за рисуване.
Всеки град има нужда от територия в центъра, която да е свободна за рисуване и по този начин да популяризира този вид изкуство“, споделя Дамян, който многократно е внасял предложения за различни локации в общината, които да се обособят за свободно рисуване, но без успех.
Въпреки това общината е финансирала Сдружението за реализацията на няколко различни проекти на територията на Варна, както и Дамян Николов като артист.
Обновяване на градската среда
Сред проектите, които реализира Сдружение „Българско графити училище“ на територията на Варна е проектът „Гардообитатели“, който цели облагородяването на градските пространства, и по-конкретно – създаване на красиви арт графити стенописи върху електроразпределителни трафопостове, разположени на територията на град Варна.
За изрисуването им сдружението е привлякло както опитни артисти, така и начинаещи, които имат желание да се научат да боравят със съвременни техники на рисуване.
Проектът стартира през април миналата година и вероятно ще бъде финализират през следващата година.