Путин заговори за възобновяване на газовите доставки, но по „Северен поток 2“
Русия предложи да се създаде хъб за синьо гориво в Турция
Русия е готова да доставя газ за Европа по едната останала непокътната част от „Северен поток 2“, каза президентът Владимир Путин днес по време на форума „Руска енергийна седмица“. Насочването на потоци по тръбопровода, който така и не бе пуснат в експлоатация заради нахлуването на Украйна, може да се случи само след одобрение от Европейския съюз.
Думите на руския държавен глава идват, след като тръбите на „Северен поток“ 1 и 2 бяха повредени вследствие на взривове, а огромни количества газ изтекоха в морето и го замърсиха сериозно. Аварията, за която все още се спори чие дело е, се случи, след като Русия намали драстично подаването по „Северен поток 1“, обяви профилактика, а накрая каза, че засега не може да възстанови работата му, обвинявайки западните санкции.
Що се отнася до „Северен поток 2“, той така и не бе финално сертифициран, въпреки че е на практика бе готов за използване. Нахлуването на Русия в Украйна обаче предначерта бъдещето на газопровода, а Германия, където е финалната му точка, официално заяви, че няма да му даде зелена светлина.
Сега Путин опитва да използва ситуацията и отново да насочи вниманието към едната му останал непокътната тръба. Посочвайки възможността за използването ѝ той каза, че топката е в полето на Европейския съюз, който трябва да реши дали иска да му бъде доставян газ или не.
Иначе спомена и още една опция – да се създаде газов хъб в Турция. Путин каза, че така Русия може да пренасочи доставките, предназначени за повредените тръбопроводи на „Северен поток 1“, към Черно море. В задочен отговор турският министър на енергетиката Фатих Донмез каза по-късно пред Reuters, че е твърде рано да се коментира предложението на руския президент.
Въпросът трябва да бъде обсъден.“
На енергийното събитие в Москва ръководителят на „Газпром“ пък използва случая да предупреди, че европейските домакинства все още могат да замръзнат по време на силно застудяване тази зима, въпреки че континентът почти е напълнил своите газови хранилища.
Зимата може да бъде сравнително топла, но една седмица или дори пет дни ще бъдат необичайно студени и е възможно цели градове и територии, не дай си боже, да замръзнат“, каза Алексей Милер.