Пълното спиране на руския газ за Европа е близо
Отрязването на потоците ще има сериозни икономически последици, особено с идването на зимата
Групата на 7-те най-развити държави трябва да се подготви за пълно спиране на руските газови доставки в близко бъдеще и това може да има тежки последици за европейската икономика. Континентът може да се справи с намалено подаване на петрол и други суровини, но при газа ще има сериозни икономически последици. Това каза за CNBC Джефри Шот, старши научен сътрудник в Института за международна икономика Питърсън. Коментарите му идват след последната среща на върха в Мюнхен на лидерите на най-богатите нации от Г-7.
Русия вече е намалила значително подаването на газ към Германия и през Украйна, така че спирането на тръбопроводите не е немислимо“, каза той.
„Пълното спиране на руските доставки ще доведе до режим на газа поне за кратко. Те могат да бъдат частично компенсирани от увеличения внос на втечнен природен газ. Увеличените доставки от Норвегия и Алжир, преминаването към въглища и мерките за ограничаване на потреблението“, добави Шот.
„Газпром“, държавният енергиен доставчик на Русия, намали потоците към Европа с около 60% през последните няколко седмици. Този ход накара Германия, Италия, Австрия и Холандия отново да се върнат към въглищата.
Докато глобалният натиск продължава да се трупа върху Русия заради нападението ѝ срещу Украйна, Европа е изправена пред „много тежка ситуация“, каза Шот.
„Те играят за време. Колкото повече враждебност има срещу Русия, толкова повече Путин заплашва и може би действа, за да спре газа за Европа. Виждам, че това ще се случи рано или късно“, добави той.
Нарастващи опасения в Европа
Европейските лидери са все по-загрижени за възможността за пълно спиране на доставките. Германия обяви наскоро, че преминава към така нареченото „ниво на тревога“ от своя план за спешни случаи, тъй като намалените руски потоци засилват опасенията от недостиг на доставки през зимата.
В четвъртък министърът на икономиката Роберт Хабек обяви, че Германия ще премине към втори етап от своя триетапен план – индикация, че най-голямата европейска икономика сега вижда висок риск от дългосрочен недостиг на газ.
ЕС получава приблизително 40% от суровината по руски тръбопроводи и се опитва бързо да намали тази зависимост в отговор на продължилата месеци наред атака на Кремъл в Украйна.
Германия, която е силно зависима от руския газ, преди това се стремеше да поддържа стабилни енергийни връзки с Москва.
Заплахата е, че ще има спиране на газа преди да се напълнят европейските газови резерви и това би било заплаха за европейския растеж и ще доведе до режим. Така че Путин поставя картите си на масата и дали ще изпълни заплахата, остава да се види“, каза Шот.
Забрана на руското злато
В опит да отрежат приходите на Кремъл, от които се нуждае, за да финансира войната си срещу Украйна, се очаква лидерите на Г-7 да обявят допълнителни наказателни санкции срещу Москва по време на срещата на върха, като наложат забрана за вноса на руско злато.
Действията, предприети за спиране на изкупуването на руско злато, са една малка стъпка в правилната посока“, отбеляза Шот, добавяйки, че това ще помогне за поставяне на руската икономика на диета, тъй като не може да продават в чужбина.
Санкциите върху руския износ на злато са на стойност около 15 млрд. долара годишно за Москва, каза Креон Бътлър, директор по икономика и финанси в Chatham House.
Това е потенциално много важно“, каза той, но подчерта, че не е нещо, което непременно ще получи подкрепа от всички нации в Г-7.
„Това илюстрира проблема. Има редица конкретни неща, които могат да направят, но дали могат да предприемат единен подход в Г-7 – да не говорим за привличането на други страни, мисля, че това ще бъде предизвикателство", добави Бътлър.