Първо събитие в Перник ще представи възможностите след края на въглищата
Ще бъдат разгледани всички варианти за използване на европейско финансиране за плавен и справедлив преход към климатично неутрална икономика
Въглищата трябва да останат в миналото. Това е заявката, която направи Европейският съюз с приемането на Зелената сделка, одобрена и от България. В одобрените териториални планове на страната е записано, че въглищата ще могат да се използват поне до 2048 г. В Плана за възстановяване обаче този срок е доста по-кратък – до 2035 г. Истината е, че вероятно излизането от въглищата ще стане много по-рано – в рамките само на няколко години, тъй като заради въглеродните квоти производството на ток с тях става все по-скъпо и колкото повече работят тецовете, толкова повече ще губят.
За някои решението изглежда ясно и много лесно – замяна на енергията от въглища с ВЕИ. Какво обаче ще се случи с всички хора, заети в този сектор – пряко и косвено, всички обвързани бизнеси, а и самите общини, на територията на които са въглищните производства – Стара Загора, Перник и Кюстендил?
Отговор на всички притеснения и за възможностите, които ще се открият благодарение на политиката на сближаване на Европейския съюз, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа, ще опита да даде проектът „Преход на възможностите“ (Transition Opportunities, с акроним TOP).
В тази връзка на 23 януари в Перник „Бранд Медия България“ организира първото публично събитие в рамките на европейския проект. То ще се състои в сградата на Минна дирекция (Дом на миньора), от 09.30 ч. Присъствието е безплатно, с предварителна регистрация тук.
Целта му е именно да представи възможностите за европейско финансиране за плавен и справедлив преход към неутрална по отношение на климата икономика на българските региони, които ще бъдат най-засегнати от трансформацията.
Като участници са поканени представители на местни и регионални власти, министри, представители на управляващи органи по оперативни програми, представители на местния бизнес, синдикати и други заинтересовани страни, които ще дадат яснота за предстоящите промени, свързани с прехода към въглеродно неутрална икономика в Перник, и ще разяснят съществуващите възможности за получаване на европейско финансиране.
С това първо публично събитие искаме да информираме и ангажираме местната общност в диалога за прехода към въглеродна неутралност, да повишим осведомеността и да представим положителните резултати от мерките на политиката на сближаване в област Перник.
В рамките на събитието ще бъдат представени резултатите от социологическо проучване, изготвено през декември 2023 г. от Изследователски център „Тренд“, което показва нивото на осведоменост на местните граждани относно политиката на сближаване, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа и идентифицира какви са нуждите и опасенията на хората в региона на Перник, с оглед на предстоящите промени. Според последния вариант на българския План за възстановяване и устойчивост производството на електроенергия от въглища трябва да бъде преустановено до 2038 г. Това обаче вероятно ще се случи много по-рано – според много експерти пазарът сам ще изтласка това производство в рамките само на няколко години.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.