„Разполовяването“ на биткойн е факт. Какво да очаква пазарът?
Миньорите вече получават наполовина по-малки награди и някои се опасяват от приключване на бизнеса
Биткойн мрежата завърши четвъртото си разполовяване (халвинг) в петък вечер, намалявайки наградите, печелени от копачите – от 6.25 биткойна досега на 3.125 биткойна. Цената на криптовалутата беше нестабилна преди събитието, като падна с около 4% тази седмица и в момента се търгува за около 64 100 долара за брой, според Coin Market Cap.
Механично самото разполовяване не би трябвало да повлияе на цената на биткойн в краткосрочен план, но много инвеститори очакват големи печалби през следващите месеци въз основа на представянето на криптовалутата след предишните халвинги. След разполовяването през 2012 г., 2016 г. и 2020 г. цената на биткойн се покачи съответно около 93x, 30x и 8x, от цената на деня на разполовяването до върха на цикъла, припомня CNBC.
Събитието обаче е голямо изпитание за минните компании.
При равни други условия, намаляването наполовина ще свие приходите на индустрията наполовина, предизвиквайки вълна от консолидация и закриване на бизнес, като същевременно (да се надяваме) рационализира хешрейта на мрежата и капиталовите разходи на индустрията, което в крайна сметка е добро за останалите оператори“, каза анализаторът на JPMorgan Реджиналд Смит, цитиран от CNBC.
Хешрейтът е мярка за изчислителната мощ, използвана за обработка на транзакции в биткойн мрежата. Колкото по-голям е хешрейтът на миньора, толкова по-голяма е възможността за приходи.
Акциите на копачите бяха нестабилни в дните преди събитието. Много от тях паднаха с двуцифрено число за годината, след като през 2023 г. се увеличиха с между 300 и 600%. Riot Platforms, например, е загубил около 41% през 2024 г. до затварянето на търговията в петък, но се повиши с 356% през 2023 г.
Досега пазарът гледаше на акциите на копачите като просто на биткойн проксита, в отсъствието на биткойн ETF“, каза анализаторът на Bernstein Гаутам Чугани. „Халвингът допълнително би диференцирал нискоразходните, високомащабни, консолидирани, печеливши спрямо останалите по-малки миньори, които може да са в неравностойно положение след халвинга.“
Друг анализатор на JPMorgan, Николаос Панигирцоглу, каза в четвъртък, че очаква цената на биткойн в краткосрочен план да падне след халвинга, цитирайки като довод свръхкупуването и цените, които все още са над сравнението на криптовалутата със златото, коригирано с волатилността. Той също така посочи слабото финансиране на криптопроекти с рисков капитал.
На подобно мнение са и анализаторите от Deutsche Bank.
Халвингът на биткойн вече е частично оценен от пазара и ние не очакваме цените да се повишат значително след събитието“, каза Марион Лабур, добавяйки, че „широко се очакваше предварително поради естеството на биткойн алгоритъма.“
„Гледайки напред, ние продължаваме да очакваме цените да останат високи“, добави тя, цитирайки очакванията за бъдещи спот одобрения на Ethereum ETF, бъдещи намаления на лихвите на централната банка и регулаторни развития.