Референдум в Румъния срещу 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“
Жителите на румънската област Олтения са против проекта
Над 13 000 подписа са събрали неправителствени организации в румънския град Крайова срещу намерението на България да изгражда нов реактор на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Плановете на българските власти предвиждат изграждането на нов реактор на 3,7 км от границата с Румъния, а жителите на румънската област Олтения са против проекта.
Вероятно референдумът ще бъде организиран на 15 ноември 2015 г. Румънските граждани ще отговарят с „да” или „не” на въпроса „Дали са съгласни с осъществяването на проект за нови мощности в Козлодуй, България, тъй като община Крайова влиза в рисковата зона от ядрен инцидент“, съобщава БГНЕС.
В края на 2013 г. след посещение на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето принципно решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на американския гигант „Уестингхаус“ на площадката в Козлодуй.
Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места в България и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена.
Планира се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.
През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябва да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него.
В началото на 2015 г. висшият експертен екологичен съвет към МОСВ одобри оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за предстоящо изграждане на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Тогава екооценката беше съгласувана и със съседна Румъния, както и с организации в Австрия, откъдето имаше заявен интерес за участие в обсъжданията.
През юни стана ясно, че строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд. долара, а участието на АЕЦ „Козлодуй“ в изграждането й ще възлиза на 400 млн. долара.