Резултати за 2017: Европа загуби борбата за независимост от руския газ
\"Газпром\" поставя нов рекорд в доставките на природен газ за стария континент
Европейският съюз през 2017 г. направи всички усилия, за да намали зависимостта на блока от руския газ, но резултатите доказват обратното: въпреки всички усилия и финансиране на проекти в ЕС, руският износ на газ за Европа продължава да расте.
Според Interfax Global Gas Analytics "Газпром" поставя нов рекорд в доставките на природен газ за Европа през 2017- 193 млрд. куб метра. Делът на Русия в европейския газов пазар се е увеличил от 35% през 2016 г. на 36% през 2017 г.
Основният коз на руския газ са ниските цени, смятат експертите. Огромните запаси от газ и оставащият резервен капацитет ще позволят на Русия да запази контрола върху производствените разходи и вероятно да увеличи влиянието си върху европейския енергиен пазар.
Към края на годината Европейската комисия публикува списък на проекти на ЕС от общ интерес, които се очаква да се дадат възможност на обединена Европа да постигане целите си в областта на енергетиката и борбата с изменението на климата. Този документ се актуализира на всеки две години.
Този път в списъка са 173 трансгранични проекта като целта на много от тях е диверсификацията на вноса на енергия в държавите-членки на ЕС. През последните години Европейският съюз се фокусира все повече върху малки инфраструктурни проекти, а не върху широкомащабни инициативи като Трансадриатическият тръбопровод.
През 2017 г. специално внимание се обръща на интерконекторите и обратната връзка, тъй като такива решения могат да подобрят свързаността и ликвидността на европейския газов пазар.
Няма друг избор
В момента Европа няма много алтернативи на руския газ. Много проекти от общ интерес се задържат на етап планиране, а липсата на частни инвеститори пречи на прехода към фаза на финансиране.
Например, Хърватия все още търси инвеститори за изграждането на плаващото устройство за съхранение и регазификация (FSRU) и Гърция дълго време не можа да намери желаещи да участват в изграждането на LNG-терминала.
Междувременно въпреки съпротивата през 2017 г. "Газпром" постигна напредък по два важни проекта - "Северен поток 2" и "Турски поток".
От 7 май "Газпром" е поставил общо над 650 километра от главния тръбопровод от газопровода "Турски поток", заяви изпълнителният директор на компанията Алексей Милер.
Европейски партньори "Газпром" на проекта "Северен поток 2" – Engie, OMV, Shell, BASF и Uniper- изпълняват ангажиментите за финансиране през 2017 г., добави той.
Предполага се, че и двата проекта ще бъдат завършени преди края на 2019 г., разширявайки възможностите за износ на "Газпром".
Увеличаването на износа на Газпром за Европа през 2017 г. е "лошо управление, което трябва да бъде разрешено", каза Тиери Бро, старши научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания (ОИС). Той намекна за възможността изкуствено да се ограничат доставките на руски газ от европейците, като се наложат ограничения върху вноса. В момента тази стъпка е може би единствената възможност ЕС да намали зависимостта си от руския газ, смята експертът.
LNG от САЩ е малко вероятно да спаси зависомостта от Русия
В дългосрочен план САЩ ще могат значително да увеличат доставките на LNG, но анализаторите не вярват, че за Европа този вариант ще се превърне в реалистична алтернатива на руския газ.
През август 2017 г. Литва получи първото място за доставка на втечнен природен газ от САЩ. През ноември Полша подписа договор за закупуване на американски газ за период от пет години.
Въпреки това, през следващите няколко години, европейските държави е малко вероятно да увеличат обема на вноса за втечнен природен газ от САЩ, поради технически трудности, заяви през ноември от Министерството на енергетиката на САЩ. Една от причините е, че американският LNG е значително по-скъп от руския газ.