Росен Христов припомни, че Германия е най-големият финансов донор на Русия
Българският енергиен министър реагира на германския призив да бъдат санкционирани държавите, използващи руско ядрено гориво
Ако има санкции за тези държави, които използват руско ядрено гориво, то трябва да има и за тези, които потребяват големи количества руски газ и тези страни, чиито компании все още работят на руска територия. Така енергийният министър Росен Христов коментира днешния призив на германския министър на икономиката Роберт Хабек да бъдат санкционирани държавите в ЕС, използващи руско ядрено гориво.
По думите на Христов изказването на Хабек е политическо и е крайно неприемливо за България.
Ако говорим за санкции, може да говорим в много по-широк спектър и основната засегната страна ще бъде Германия“, каза той.
Христов смята, че ако се говори за приходите на Русия от други държави, със сигурност Германия е платила много повече. Освен това германските компании, които останаха да работят в Русия, са едни от последните, които все още функционират там.
Ако вземем предвид търговския обмен на България с Русия и този на Германия с Русия, ще видите, че разликата е в пъти по-голяма“, каза още енергийният министър.
По повод срещата с изпълнителния директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД с френската компания EDF, която беше вчера, Росен Христов коментира, че се работи „много конструктивно“. Обсъждат се варианти за широко взаимодействие в сферата на ядрената енергетика.
Той съобщи, че вчера е дискутирана обмяна на ноу-хау, както и технически EDF да помогне с анализите на площадката в „Белене“. Дискутирана е възможността френската енергийна компания да направи предпроектно проучване, подобно на това, което „Уестингхаус“ прави за 7-и и 8-и блок в „Козлодуй“. Според министъра трябва да се върви паралелно, за да може Народното събрание да има целия пакет от данни, което да му позволи да вземе решение за тези проекти.