Рублата поскъпна с още 6% спрямо долара
Благодарение на капиталовия контрол руската валута се намира на 4-годишен рекорд
Руската рубла отскочи силно в рамките на днешната търговия, затвърждавайки се около 57 за долар – рекорд от 2018 г. Валутата, чийто курс се движи основно под влиянието на капиталовия контрол в страната, поскъпна с над 6% днес.
От началото на годината до сега курсът на рублата спрямо долара е отчела ръст от 30% въпреки мащабната икономическа криза в страната, което я прави най-добре представящата се валута в света. Поскъпването е изкуствено и се дължи изцяло на контрола, наложен в края на февруари, който имаше за цел да защити финансовия сектор на Русия след решението на Владимир Путин да изпрати десетки хиляди войници в Украйна. На това Запада отговори с мащабни санкции.
Рублата се управлява от експортно ориентирани компании, които са задължени да конвертират приходите си в чуждестранна валута. Това бе разпоредено от Кремъл, след като санкциите замразиха почти половината от руските държавни златни и валутни резерви.
Докато централната банка и правителството поддържат ограниченията, рублата може да продължи да укрепва в средносрочен план, казаха анализатори на Tinkoff Investments.
До есента обменният курс може да започне да се стабилизира по-близо до нивото 60-65, тъй като вносът се възстановява и ограниченията потенциално бъдат премахнати.“
Руските изисквания чуждестранните купувачи да плащат за газ в рубли също допринесоха за скорошното покачване на валутата, казаха анализатори миналата седмица.
Задължителното конвертиране на валутните приходи на големите руски износители, високите цени на петрола и предстоящият данъчен период в края на месеца, който обикновено кара експортно ориентираните фирми да конвертират валутните си приходи в рубли, за да покрият местните задължения, подкрепят руската валута, се казва в бележка от BCS Express.
Интервенции на централната банка?
Руският вестник „Ведомости“ съобщи в понеделник, позовавайки се на свои източници, че централната банка е започнала да купува чуждестранна валута, за да спре неконтролираното повишение на рублата.
Централната банка отрече, заявявайки, че „тази информация не отговаря на реалността“.
Ако Банката на Русия извършваше подобни интервенции, ефектът върху курса на рублата би бил по-забележим, казаха анализатори на „Промсвязьбанк“.
Въпреки това подобни новини могат да повлияят на поведението на участниците на пазара и да провокират отслабване на рублата“.