Румен Радев наложи вето върху промените в строителния закон
Според държавния глава промените в ЗУТ не осигуряват достатъчна защита на гражданите и фирмите
Президентът Румен Радев наложи вето върху някои разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, приет на второ четене на 27 януари 2021г. В мотивите си държавният глава посочва, че подкрепя усилията за усъвършенстване на действащата нормативна уредба в областта на устройството на територията, инвестиционното проектиране и строителството, но приетите предложения "не гарантират в достатъчна степен упражняването и защитата на правата на гражданите и юридическите лица".
Според президента въведената възможност за съдебно обжалване на Общите устройствени планове е необосновано ограничена както по време, така и от гледна точка на кръга оправомощени субекти.
"Новата уредба не съдържа достатъчно гаранции, че отговорната и обществено значима задача на общините да осъществяват процедурите по отчуждаване ще бъде изпълнявана стриктно, в срок и в обществен интерес. Вместо това създава предпоставки да бъдат ограничени права на различни субекти", казва още Радев.
Ветото на държавния глава идва ден, след като Камарата на архитектите в България (КАБ) поиска от него връщане на закона в парламента. Огромна част от промените са недомислени, ще доведат до правен хаос, а някои от тях са противоконституционни и ще вкарат граждани и инвеститори в съседски войни, изтъкват от КАБ
Точките, с които Румен Радев не е съгласен, съвпадат напълно с мнението на Камарата. Архитектите не приемат кратките срокове за обжалване на общия устройствен план, както и стесняването на кръга от лица, които могат да го правят. Според одобрените нови редакции в ЗУТ общите устройствени планове ще се обжалват в 14-дневен срок от обнародването в Държавен вестник. Това е два пъти по-къс срок спрямо общото правило в ЗУТ за обжалване - до 30 дни, когато съобщаването е извършено чрез ДВ. Право да обжалват пък имат само непосредствено засегнатите - собствениците на имотите, в които е предвидено да се изгражда публична инфраструктура, или тези, за които се установяват ограничения на собствеността.
Това представлява драстично ограничаване на правото на обжалване и влиза в колизия и с Конституцията, и с вече постановени конституционни решения“, изтъкват архитектите.
Новата уредба не съдържа достатъчно гаранции, че отговорната и обществено значима задача на общините да осъществяват процедурите по отчуждаване ще бъде изпълнявана стриктно, в срок и в обществен интерес. Вместо това създава предпоставки да бъдат ограничени права на различни субекти, пише още Радев в мотивите си.