Румъния обмисля да се откаже от плоския данък
Дефицитът на страната заплашва икономическата стабилност и правителството търси повече приходи
Румъния обмисля промяна на данъчната си система. Това каза премиерът Николае Чука в сряда в изненадващо изявление, цитирано от Reuters. Неговите леви коалиционни партньори казаха, че искат да заменят сегашния плосък данък върху доходите с прогресивен.
Плоският данък върху доходите и печалбата със ставка от 16% бе въведен в Румъния през 2005 г. Той увеличи бюджетните приходи в страната членка на Европейския съюз, която подобно на България от години е измъчвана от неспазване на законодателство, бюрокрация и корупция.
Социалдемократите, най-голямата част от управляващата коалиция, от години се застъпват за прогресивно данъчно облагане.
Премиерът побърза да уточни, че правителството няма планове да променя данъците тази година, но е поискало от финансовия министър да представи предложения за потенциални бъдещи промени в рамките на две седмици.
Не можем да говорим за промени на данъци за една нощ“, каза Чука.
Страната събра бюджетни приходи на стойност малко под 32% от брутния вътрешен продукт миналата година, значително под средното за ЕС от около 46% от БВП. По-голямата част от приходите ѝ се изразходват за заплати в публичния сектор, пенсии и субсидии.
По-рано този месец централната банка предупреди, че бюджетният дефицит на Румъния и ниското ѝ събиране на приходите са големи рискове за икономическата стабилност.
„Не е взето решение, но е нормално една коалиция да обсъжда подобни неща“, каза пред репортери лидерът на социалдемократите и председател на долната камара на парламента Марсел Чолаку.
Промени във данъчната политика очевидно са необходими.“
За отказ от плоския данък и въвеждане на прогресивен се говори от години и в България, като само преди месец Международния валутен фонд (МВФ) отново посъветва за това българското правителство.