Румъния привлича все повечe вниманието на европейските банкови гиганти
Централна и Източна Европа се разглежда като регион на растеж от западноевропейските кредитори
Седмица след като италианският банков гигант UniCredit обяви сделка, която ще го превърне в третия по големина кредитор в Румъния, конкурентът Intesa Sanpaolo отговори със споразумение, което ще удвои размера му в страната.
Сделките не са големи – под 1 млрд. евро – но показват как във време на ограничена банкова консолидация в Европа, място за сделки в източната част на Блока все още има. Заредени със свръхпечалби от вдигането на лихвените проценти, някои от най-големите кредитори залагат, че по-бързият икономически растеж в страните от Източна Европа и като цяло по-високите лихвени проценти в региона ще компенсират предстоящото охлаждане на западни пазари.
Според анализ на Bloomberg именно Румъния – втората по големина източноевропейска икономика с БВП около 300 милиарда долара – привлича вниманието на Запада.
Така UniCredit се съгласи да закупи румънското подразделение на Alpha Bank, а седмица по-късно – Intesa се съгласи да поеме румънската First Bank.
И двете италиански банки казват, че виждат възможности за по-малки сделки и в останалите страни от Централна и Източна Европа, където вече имат операции. Втората по големина банка в Италия – UniCredit – има присъствие в 13 европейски държави, включително и в България, и е един от най-големите играчи в региона.
Според Bloomberg главният изпълнителен директор Андреа Орсел проучва възможности за нови придобивания и вижда такива в страни като Румъния, Чехия, Словакия и Сърбия.
Северната съседка на България е привлекателна, тъй като заемите за клиенти на дребно в страната все още са сравнително малки в сравнение с размера на икономиката, което предполага „място за съществен растеж за банките“, според анализатора на Bloomberg Intelligence Томаш Ноцел.
Централна и Източна Европа се разглеждат като регион на растеж от западноевропейските кредитори след разпадането на Съветския съюз преди повече от три десетилетия, но тяхното разширяване не е без риск. Правителствата от Полша до Словакия и Унгария вече обложиха с допълнителни данъци банките с огромни пазарни позиции, за да запълнят бюджетни дупки.
Австрийските кредитори също изиграха ключова роля в банковата консолидация в Централна и Източна Европа. Те доминираха в румънския сектор в продължение на десетилетия, докато консолидацията на местната Banca Transilvania SA я издигна до върха на класацията.
Според Bloomberg сега Raiffeisen се състезава с Banca Transilvania за румънското звено на OTP Bank.