Румънският регулатор отне застрахователния лиценз на „Евроинс Румъния“
Според ASF дъщерното дружество на българската „Евроинс Иншурънс Груп“ не покрива капиталовите изисквания, а ръководството е дадено на прокуратурата за манипулации
Румънският финансов надзор (ASF) отне лиценза на „Евроинс Румъния“ – дъщерното дружество на българската „Евроинс Иншурънс Груп“. Регулаторът откри и процедура по несъстоятелност срещу компанията. Като причина за решението си ASF посочва признаци на неплатежоспособност на компанията. Застрахователят бе сред лидерите на румънския пазар.
Задълженията на ръководството на дружеството са преустановени по закон“, става ясно от съобщението на ASF.
От началото на годината обаче българският застраховател е взета на прицел от румънските власти. В началото на миналия месец компанията майка „Еврохолд България“ съобщи за организирана атака срещу „Евроинс Румъния“. От компанията обвиниха служители от застрахователния надзор на румънския финансов регулатор, действията на които „разклащат стабилността на компанията, на целия застрахователен сектор и икономическата стабилност на държавата“.
„Еврохолд“ обвини регулаторите, че са подели кампания, която да изземе активите на застрахователя – лидер на румънския пазар и става дума за „кражба на бизнеса му“.
Местният регулатор предаде ръководството на „Евроинс Румъния“ на прокуратурата, а като повод са използвани сигнали за манипулиране на данни, благодарение на което компанията не е заделяла достатъчно резерви по застраховките във връзка със заведени съдебни дела.
В решението си румънският регулатор днес припомня, че между февруари 2020 и януари 2023 г. той е наложил 26 санкции на застрахователя, което доведе до общи глоби от над 3.2 млн. евро, в резултат на 17 контролни действия. Всички санкции, наложени от ASF на дружеството, бяха потвърдени от съдилищата, към които дружеството се обърна, за да оспори мерките.
От Органа за финансов надзор уточняват, че на 30 юни 2022 г. компанията няма необходимите по закон средства да покрие капиталовото изискване за платежоспособност и към 30 септември 2022 ситуацията е останала непроменена.
В последните години в Румъния се стигна до отнемане на лиценза и последвалия фалит на най-големия застраховател в страната – City Insurance – през 2021 г., а няколко години по-рано фалираха и два други застрахователя – Astra и Carpatica.
По-късно днес представители на „Еврохолд“ ще дадат пресконференция „във връзка с последните незаконни действия на румънския застрахователен надзор срещу „Евроинс Румъния“, които целят превземане на активите на дружеството“.
Застрахователният пазар в България
В съобщение до медиите Комисията за финансов надзор уточни, че решението на румънския надзорен орган не засяга застрахованите лица в българските застрахователни дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“.
В резултат на осъществявания от КФН надзор не са констатирани проблеми с платежоспособността нито на индивидуалните дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД, нито на групата като цяло“, допълва българският регулатор.