Русия плаши Европа с високи цени на газа
Кремъл обмисля да използва Турция като алтернативен транзитен маршрут, ако договорът с Украйна не бъде подновен
Кремъл предупреди в сряда, че цените на газа за европейските потребители могат да скочат, ако Киев не се съгласи да удължи сделката за транзит на руски газ през Украйна. Сегашният договор изтича на 31 декември, а защитаващата се от агресията на Кремъл държава засега отказва да го стори.
Правителството в Киев многократно е заявявало, че няма планове за нова сделка за транзит на газ с Русия на фона на продължаващия военен конфликт. Москва е завладяла 20% от територията на Украйна и не спира да бомбардира населени места и да избива цивилни хора.
Съществува също известно безпокойство, че потоците могат да спрат преждевременно на фона на боевете в района на Курск, където се намира транзитната точка на газ за Украйна – „Суджа“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери по време на ежедневен конферентен разговор в сряда, че ако Киев не удължи сделката, Русия може да намери алтернативни маршрути, като например планирания турски газов хъб.
Има алтернативни маршрути и планове за създаване на хъб в Турция. Тази работа е в ход“, каза Песков, цитиран от „Дейли Сабах“.
„Но, разбира се, подобни решения от украинската страна ще нанесат сериозни щети на интересите на европейските потребители – тези, които все още искат да купуват по-гарантиран, по-достъпен... руски газ“, добави той.
Той също така каза, че Европа ще трябва да плаща повече за газ от други продавачи, включително втечнен природен газ (LNG), доставян от Съединените щати.
През 2022 г. Русия предложи да се създаде газов хъб в Турция, за да се заменят загубените продажби в Европа, подкрепяйки дългогодишното желание на Анкара да функционира като борса за енергийно зависими страни.
Преговорите все още продължават, а ключови руски и турски институции обсъждат пътната карта на проекта.
Транзитното споразумение за доставка на руски газ до Европа през Украйна миналата година възлизаше на общо 15 милиарда кубически метра (bcm) от общото потребление на газ в ЕС, което е 295 bcm.
Повечето получатели на руски газ през Украйна се подготвят за спиране на потоците в края на тази година, като се има предвид твърдата позиция на Украйна да не я поднови.
Друг вариант е „Газпром“ да достави част от газа по друг маршрут, като „Турски поток“ през България. Капацитетът по тези маршрути обаче е ограничен, а и в момента тръбата е почти на 100% пълна с руски газ, който задоволява нуждите на Сърбия и Унгария.
Европейският съюз и Украйна поискаха от Азербайджан да улесни дискусиите с Русия относно сделката.
Дори когато континентът навлиза в зимата с пълно съхранение, бъдещето на транзита на руски газ остава ключова несигурност за европейските цени на газа.
Един от основните фактори за този транзит е, че дори ако хранилищата са пълни, не съм сигурен, че потреблението ще бъде напълно покрито, ако транзитът бъде прекъснат“, каза изпълнителният директор на TotelEnergies Патрик Пуян в интервю за Reuters.
Нивата за съхранение на газ в Европа sa and 91%, достигайки два месеца предсрочно целта към 1 ноември, показват данни на Gas Infrastructure Europe.
Пазарът на газ в Европа ще продължи да бъде изложен на риск от нестабилност, тъй като няма много нови източници за добавяне на капацитет, добави Пуян. Той подчерта забавянията на новите проекти за втечнен природен газ, като Golden Pass в Съединените щати.
Така че ние все още сме във фаза, в която нямаме голям марж при доставките на енергия“, добави той.
Тази ситуация вероятно ще преобладава до 2027 г., каза изпълнителният директор.
Цената на природния газ се повиши над 40 евро по-рано този месец – най-високото ниво от декември – поради опасения, че транзитът може да спре на фона на боевете в Курск.