Русия ще разположи ядрени оръжия в Беларус, САЩ реагират предпазливо
„Тактическите ядрени оръжия“ целят да спечелят преимущество на бойното поле и не се отнасят до такива, които имат за цел да разрушават цели градове
Русия ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, заяви президентът Владимир Путин в събота, като изпрати предупреждение до НАТО за военната подкрепа, която Алиансът оказва на Украйна. Това е ход, който ескалира противопоставянето със Запада, предава Reuters.
Съединените щати - другата ядрена суперсила в света - реагираха предпазливо на изявлението на Путин, като високопоставен служител на администрацията заяви, че няма признаци, че Москва планира да използва ядрените си оръжия.
Въпреки че руският президент заяви, че тази стъпка няма да наруши обещанията за неразпространение на ядрени оръжия, това е един от най-ясно изразените ядрени сигнали, които идват от Русия от началото на инвазията й в Украйна преди 13 месеца.
По думите на Путин той предприема това действие, тъй като и САЩ разполагат оръжия в Европа. Все пак руската страна не планира да прехвърли целия контрол върху Беларус, но това може да е първият път от средата на 90-те годините на миналия век, в който Русия ще базира такива оръжия извън страната.
Тук също няма нищо необичайно. Съединените щати правят това от десетилетия. Те отдавна разполагат своите тактически ядрени оръжия на територията на своите съюзнически страни“, каза Путин пред държавната телевизия.
„Съгласихме се, че ще направим същото - без да нарушаваме нашите задължения, подчертавам, без да нарушаваме нашите международни задължения за неразпространение на ядрени оръжия.“
Напрежението нарасна, след като Западът продължи да осигурява оръжие на Киев. Така риториката на Москва се трансформира от „военна операция“, през „демилитаризация“ до „борба в колективния Запад“. Някои руски политици и коментатори отдавна спекулират за ядрени удари, заявявайки, че Русия има право да се защити с ядрени оръжия, ако бъде застрашена.
„Тактическите“ ядрени оръжия се отнасят за тези, използвани за конкретни печалби на бойно поле, а не за тези с капацитет да унищожат градове. Не е ясно колко такива оръжия има Русия, като се има предвид, че това е страна, която все още е обвита в тайна от Студената война. Експерти коментират, че развитието е значително, тъй като досега Русия се гордееше, че за разлика от Съединените щати не е разположила ядрени оръжия извън границите си.
Високопоставеният служител на администрацията на САЩ отбеляза, че Русия и Беларус говорят за предаване на ядрени оръжия от известно време.
Не виждаме никаква причина да коригираме нашата собствена стратегическа ядрена позиция, нито индикации, че Русия се готви да използва ядрено оръжие. Ние оставаме ангажирани с колективната отбрана на НАТО“, каза служителят.
Границите на НАТО
Путин не уточни кога оръжията ще бъдат прехвърлени на територията на Беларус, която граничи с три членки на НАТО - Полша, Литва и Латвия. Той каза, че Русия ще завърши изграждането на хранилище там до 1 юли.
Това е част от играта на Путин да се опита да сплаши НАТО“, каза Ханс Кристенсен, директор на проекта за ядрена информация във Федерацията на американските учени.
Не е ясно и къде в Беларус ще бъдат разположени оръжията. Прехвърлянето ще разшири възможностите на Русия за ядрени удари по източната граница на НАТО. Въпреки че Кремъл никога не го е потвърждавал публично, Западът отдавна твърди, че Русия държи ракети, способни да носят ядрено оръжие, в Калининград, нейния ексклав по крайбрежието на Балтийско море между членовете на НАТО и Европейския съюз Полша и Литва.
Международната асоциация за премахване на ядрените оръжия нарече изявлението на Путин изключително опасна ескалация.
„В контекста на войната в Украйна вероятността от грешни изчисления или погрешно тълкуване е изключително висока. Споделянето на ядрени оръжия прави ситуацията много по-лоша и рискува катастрофални хуманитарни последици“, се казва в позиция в Twitter.
Путин каза, че беларуският президент Александър Лукашенко отдавна е искал разполагането. Засега няма официално изявление от Лукашенко. Докато беларуската армия официално не е воювала в Украйна, Минск и Москва имат близки военни отношения. Минск позволи на Москва да използва територията на Беларус, за да изпрати войски в Украйна миналата година и двете нации засилиха съвместното военно обучение.
„Ние не предаваме оръжията. И САЩ не ги предават на своите съюзници. Ние по същество правим същото, което те правят от десетилетие", каза Путин.
Те имат съюзници в определени държави и обучават... екипите си. Ние ще направим същото.“
Русия е разположила в Беларус 10 самолета, способни да носят тактически ядрени оръжия, каза Путин и добави, че вече е прехвърлила в Беларус редица тактически ракетни системи „Искандер“, които могат да изстрелват ядрени оръжия.
Това е много важен ход. Русия винаги е била много горда, че няма ядрени оръжия извън нейната територия. Сега тази промяна е наистина значителна“, каза Николай Сокол, старши сътрудник във Виенския център за разоръжаване и неразпространение.