САЩ и ЕС засилват натиска върху Турция заради връзката ѝ с Русия
Мерките са насочени главно към банковия сектор, който е потенциална задна врата за незаконно финансиране
САЩ и ЕС засилват натиска върху Турция да предприеме мерки срещу избягването на руските санкции на фона на опасенията, че банковият сектор на страната е потенциална задна врата за незаконно финансиране.
САЩ се съсредоточават върху турските банки, които са се интегрирали в Mir, руската система за вътрешни плащания, казаха пред FT двама западни служители, участващи в плановете, докато Брюксел подготвя делегация, която да изрази загрижеността си директно пред турските официални лица.
Натискът върху Турция идва, когато западните столици се ориентират към по-строго прилагане на съществуващите санкции, вместо към налагането на нови мерки. Тази промяна признава, че икономическите санкции, наложени след нахлуването на Владимир Путин в Украйна през февруари, не успяха да навредят на икономиката на Русия толкова, колкото се надяваха политиците. Но те твърдят, че затварянето на вратичките в настоящите мерки бавно ще притисне финансовите спасителни линии на Кремъл.
„Ще ни видите как се фокусираме върху укриването на финансовия сектор“, каза първият западен служител. „Ще изпратим много ясно съобщение, че например финансови институции от трети държави не трябва да се свързват с платежната мрежа Mir, защото, знаете, това носи някои рискове от избягване на санкции.“
„Трябва да затворим вратичките“, категоричен е вторият служител, участвал в разговорите този месец между ЕС и САЩ относно прилагането на санкциите, посочвайки Турция като основна цел.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, чиято страна е член на НАТО от 1952 г., преследва това, което той нарича „балансиран“ подход към конфликта в Украйна. Отказът му да се присъедини към санкциите срещу Русия и неотдавнашното обещание за задълбочаване на икономическото сътрудничество с Москва разтревожиха западните му съюзници. Ердоган, който ще се срещне с Путин в петък, каза миналия месец, че има „сериозен напредък“ в разширяването на Mir в Турция.
Пет от най-големите банки в Турция, VakıfBank, Ziraat Bank, İş Bank, DenizBank и Halkbank, са членове на платежната система Mir, която е разработена от централната банка на Русия като местна алтернатива на Visa и Mastercard.
Двама от тях – притежаваният от ОАЕ частен кредитор DenizBank и контролираната от държавата Halkbank, известна с предполагаемата си роля в схема за избягване на санкциите на САЩ срещу Иран, която датира от 2010 г. – се присъединиха към Mir, след като Путин започна пълномащабната си инвазия през февруари.
İşbank каза, че нейната политика изисква „стриктно спазване на всички приложими санкции на САЩ“, добавяйки: „Ние следим отблизо санкциите и предприемаме необходимите мерки за извършване на транзакции с карти Mir в съответствие с тази политика“.
„Ние не изпълняваме транзакции със санкционирани банки. Ние напълно спазваме международните санкции срещу Русия“, се казва в изявлението на DenizBank.
Halkbank, VakıfBank и Ziraat Bank не отговориха на искания за коментар.
Министерството на външните работи на Турция каза, че докато Анкара има дългогодишна политика само за прилагане на санкции, подкрепяни от ООН, „ние също така сме били също толкова твърди в нашата политика да не позволяваме на Турция да се превърне в канал за избягване на санкциите“.
Като част от усилията за укрепване на правоприлагането, Мейрид Макгинес, комисарят по финансовите услуги на ЕС, се стреми да посети Турция следващия месец, според хора, запознати с плановете. Високопоставен служител на ЕС каза: „Комисарят Макгинес наскоро посети редица страни, за да обсъди въпроси, свързани с финансовите услуги, и по-специално прилагането на санкциите предвид агресията на Русия срещу Украйна.“
Уоли Адейемо, заместник-министър на финансите на САЩ, писа до турските фирми миналия месец, предупреждавайки ги за „опитите на Русия да използва страната ви, за да избегне санкциите“ и рисковете от „извършване на транзакции със санкционирани юридически лица, базирани в Русия“.
Разгърнати във вълни от мерки в първите седмици след инвазията на Русия, западните санкции се опитаха да отрежат най-големите руски банки, енергийни и отбранителни компании и стотици висши служители и най-богатите бизнесмени от световния пазар.
Като част от по-широките репресии срещу укриването на санкциите, усилията на Запада ще бъдат насочени към лица, обработващи плащания от името на руснаци, както и към фирми, които са помогнали за създаването на паралелни мрежи за плащане за Москва, според един от служителите.
ЕС и САЩ също така ще се насочат към субекти, които помагат на Москва да обработва приходите от руски износ или да улесняват вноса на промишлени или отбранителни продукти, забранени от западните санкции, казаха тримата служители.
Други обсъждани мерки включват насочване към повече лица, участващи в руския софтуер, електронната търговия и индустрията за киберсигурност, казаха двама служители.
В допълнение към Турция, репресиите срещу потенциални задни врати за избягване на санкции са насочени към страни в Кавказ, Централна Азия и Персийския залив, казаха официални лица. „Русия ще пробва всяка врата. И всяка страна трябва да има предвид, че ще проследим това и ще говорим с тях“, каза Джеймс О’Брайън, координатор по санкциите в Държавния департамент на САЩ.