САЩ взеха на прицел дейността на Raiffeisen в Русия
Банката е една от малкото, които не напуснаха страната след началото на войната в Украйна
Санкционният орган на Съединените щати започна разследване на Raiffeisen Bank International относно нейния бизнес в Русия, засилвайки контрола върху австрийския кредитор, който играе критична роля в руската икономика, предава Reuters.
В отговор на въпроси на Reuters банковата институция потвърди, че е получила искане от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ през януари за „изясняване на бизнеса с плащания и свързаните с него процеси, поддържани от RBI в светлината на последните събития, свързани с Русия и Украйна“.
OFAC е поискала от Raiffeisen подробности за дейността в Русия, частично окупирания Донбас, Украйна и Сирия, включително за транзакциите и дейността на определени клиенти, каза източник пред Reuters. Американската агенция е поискала информацията до февруари, но адвокатите на банката са договорили удължаване, като са обещали да отговорят на въпросите на три пъти - в началото на април, май и юни.
Говорител на Министерството на финансите на САЩ отказа коментар.
Raiffeisen заяви пред Reuters, че сътрудничи напълно на OFAC и разбира, че искането не е предизвикано от конкретен повод. Банката казва, че има въведени процеси, за да гарантира спазването на западните санкции. Говорител коментира, че е „уверен, че информацията, предоставена на OFAC, ще удовлетвори искането им“, добавяйки, че зададените въпроси са от „общ характер“.
Raiffeisen не е била санкционирана в миналото, но искането за информация от януари тревожи европейските финансови регулатори, отговорни за надзора на банката, тъй като в крайна сметка може да се стигне до санкции срещу банката, казаха двама души, които са пряко запознати с въпроса.
Банката е от значение за руската финансова система, тъй като е една от единствените две чуждестранни банки в списъка на Руската централна банка от общо 13 „системно важни кредитни институции“, което подчертава нейната важност за икономиката на Русия, която се бори с обширните западни санкции.
Банковата институция е вторият по големина кредитор в Австрия и играе голяма роля в икономиката на страната. Освен това има дейност в Източна Европа. Австрийските власти следят отблизо ситуацията в Raiffeisen и нейния бизнес в Русия поради важността й за страната.
Почти година откакто Москва започна това, което тя нарича „специална военна операция“ в Украйна, Raiffeisen е сред шепата европейски банки, които продължиха дейността си в Русия. Банката се сблъска с критики, включително от инвеститори, заради решението си да продължи да прави бизнес с Москва. По-рано защити позицията си, заявявайки, че дейността й в Русия е ограничена.
Raiffeisen реализира нетна печалба от приблизително 3.8 милиарда евро миналата година, до голяма степен благодарение на 2 милиарда евро печалба от бизнеса си в Русия. Междувременно руските спестявания стигнат над 20 милиарда евро в банката.
Влиянието на САЩ
Министерството на финансите на САЩ налага санкции и може да глоби онези, които ги нарушават. Неговият най-агресивен инструмент е замразяване на активи в САЩ и ограничаване на достъпа до щатски долари - критично за международната търговия и финанси. Това предоставя на Съединените щати влияние далеч отвъд техните брегове. Като алтернатива OFAC може да прибегне и до по-малко строги мерки като налагане на глоби и изпращане на предупредителни писма за нарушения.
Двама бивши американски служители, пожелали да не бъдат назовавани, казаха обаче, че Вашингтон обикновено не е склонен да предприема подобни драконовски стъпки.
OFAC санкционира пет големи руски банки, включително подкрепяната от държавата Сбербанк. Това се случи след нахлуването в Украйна. Тогава САЩ отказаха достъп на Сбербанк до американската система за обработка на плащанията. Европейският клон на руската банка, базиран във Виена, прекрати дейност малко след това. Малко след нахлуването на Русия в Украйна, Съединените щати прекъснаха Сбербанк от обработката на плащания през финансовата система на САЩ. Нейният европейски клон, базиран във Виена, беше затворен малко след това.
През 2018 г. Министерството на финансите на САЩ санкционира латвийската ABLV Bank поради опасения за незаконна дейност, свързана до голяма степен с Русия, което накара банката бързо да се разпадне.
Йохан Щробл, главен изпълнителен директор на Raiffeisen, заяви пред акционерите през март, че проучва различни варианти за дейността на банката в Русия, но крайното решение ще отнеме време, тъй като банката не е „щанд за колбаси“, който може да бъде затворен за една нощ.