Съдът обяви фалита на КТБ
За начална дата на несъстоятелността се приема 6 ноември 2014 г., когато бе отнет лиценза на банката
Определението по делото, гледано при закрити врата, бе взето само седмица след възобновяването му.
„Оттук нататък следват всички описани в Закона за банковата несъстоятелност процедури. Много е вероятно сегашните временни синдици да бъдат определени за постоянни и всичко, което се говореше преди датата на фактическата несъстоятелност да се случи - започват едни много сложни процедури, които в рамките на българския съд ще гарантират всичко необходимо, така че откраднатото от КТБ да бъде върнато там и кредиторите на КТБ, които не са удовлетворени от имуществото в КТБ, в това число най-големия кредитор - ФГВБ, да бъдат равнопоставени и еднакво удовлетоврени”, коментира Горанов.
Той коментира и цесиите, чрез които министърът на културата Вежди Рашидов, е спасил 2.6 млн. от парите си в банката. Според Горанов цесиите са законни, но ако се окажело, че Рашидов е бил привилигерован, "това ще е първата сделка, която ще атакуваме в съда".
"Абсолютно всички сделки, които увреждат имуществото на КТБ или са привилегировали някого, ще бъдат атакувани в съда, без значение чие име стои зад тях", обеща Горанов.
От началния ден на изплащането – 4 декември 2014 г., до 17:00 ч. на 21 април 2015 г. 105 820 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на 3 милиарда и 577 милиона лева, съобщават от ФГВБ.