Сахара може да „позеленее“ в следващия един век
Това смятат климатолози, изхождайки от промените в климати и глобалното затопляне
Покрайнините и сухите региони на Сахара могат отново да „позеленеят“ през следващите 100 години, твърдят климатолози в статия, публикувана в списание Earth System Dynamics, цитирана от БГНЕС. Идеята е, че заради глобалното затопляне и рязкото повишаване на дъждовете има вероятност някои от районите на пустинята да се превърнат в савани.
„Глобалното затопляне може да предизвика наистина радикална промяна на климата. В повечето региони по света то предизвиква суши и води до намаляване на реколтата, но в покрайнините на Сахара, ще се случи точно обратното. Ще се подобри положението с достъпа до вода и регионът ще стане годен за развитие на земеделието и животновъдството“, разказа Якоб Шеве от Института за климатични изследвания в Потсдам.
След Антарктида и Арктика, пустинята Сахара е най-голямото безводно и почти безжизнено място на Земята. Историята обаче помни, че това не винаги е било така. Преди около 30-35 000 години пясъчната шир е представлявала гигантска зелена равнина, покрита с тревисти растения и храсти.
Антрополозите определят този период като много важен за човечеството. Именно някогашната „зелена“ Сахара е помогнала на нашите предци да напуснат Африка и да се разселят по света.
Якоб Шеве разказва, че през последните няколко милиона години Сахара периодично е позеленявала и след това отново се е превръщала в пустиня. Причината е, че обликът ѝ пряко зависи от климатичните колебания на Земята.
Хипотезата, че и сега в следващото столетие тя отново може да позеленее се дължи на факта, че и днес климатът се променя също толкова бързо, както и във времената, когато Сахара се е превръщала в савана или пустиня.