САЩ поиска екстрадицията на седемте члена на ФИФА
Сеп Блатер обвини бившите президенти на Франция и Германия в оказване на натиск
Американските власти поискаха от Швейцария да екстрадира 7 високопоставени служители на ФИФА, обвинени в корупция и арестувани през май. Те бяха обвинени за търговия с влияние и взимане на подкупи за над 100 млн. долара.
Арестувани в Швейцария са сред 14-те високопоставени чиновници в световната футболна централа, обвинени от Министерство на правосъдието на САЩ в пране на пари, конспирация и рекет.
Припомняме, че те бяха задържани след акция в луксозен хотел в Цюрих по искане на властите на САЩ. Арестите шокираха футболната общественост и хвърлиха сянка върху практиките в световната футболна централа.
Основните мотиви за обвиненията, отправени от американските власти са, че чиновниците на ФИФА са превеждали пари през американски банки, и че корупционните действия са договорени и подготвяни на американска територия. Американското посолство в Берн е поискало екстрадицията от швейцарските власти в сряда.
Високопоставените служители и адвокатите им ще разполагат с 14-дневен срок да отговорят на искането, което може да бъде удължено ако съществуват достатъчно основания за това. Говорителката на Швейцарското министерство на правосъдието Ингрид Райзер заяви, че и седмината могат да обжалват искането за екстрадиция, предаде CNN. Тя добави, че решението най-вероятно ще бъде взето през есента.
Междувременно президентът на ФИФА Сеп Блатер обвини бившите президенти на Франция и Германия Никола Саркози и Кристиан Вулф, че са използвали политически натиск преди изборите на страните-домакини на световните футболни шампионати през 2018 и 2022 г., предаде РИА Новости.
„Господата Саркози и Вулф се опитаха да окажат влияние на своите представители, които взеха участие в гласуването. Ето защо за домакин (през 2018) бе обявен Катар. Тези, които взеха това решение, трябва да поемат отговорността за него“, каза Блатер.
По негови думи, Германският футболен съюз е получил „препоръка“ от Вулф да гласува за Катар поради германските икономически интереси в страната. „Погледнете германските компании: много от тях имаха проекти в Катар по това време, когато страната си извоюва правото да проведе турнира“, добави шефът на ФИФА.