Седмични новини: Кабинетът запази инхаус-а; Бюджетни проблеми за икономиката
Цеков връща съмнителни строителни практики от времето на ГЕРБ; Кабинетът одобри кардиналните промени в българската енергетика
Кабинетът „Денков“ отказа да ограничи порочните инхаус процедури
С кратки дебати и много критики, парламентът се зае с промените в Закона за обществените поръчки. Любопитното е, че депутатите приеха предложенията за промени на служебното правителство на Гълъб Донев, които бяха входирани още през април тази година, и имат за цел да забранят инхаус процедурите. Наред със законопроекта на служебната власт, на първо четене в зала мина и този на новия кабинет „Денков“, който обаче не предвижда ограничение на порочните процедури, използвани масово в третия кабинет на Бойко Борисов.
Проблемите на бюджета вече удрят българската икономика (инфографика)
Икономиката на България е пораснала с 1.9% през второто тримесечие спрямо съпоставимия период на 2022 г. Първата ревизия на данните на Националния статистически институт (НСИ) увеличава леко ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) – с 0.1 пр. пункт спрямо експресните данни, публикувани на 16 август.
„По неотложност“: Цеков връща съмнителни строителни практики от времето на ГЕРБ
Агенция „Пътна инфраструктура“ отново е в патова ситуация, свързана с невъзможност да възлага текущи ремонти по пътната мрежа. За да излезе от ситуацията, регионалният министър Андрей Цеков ще търси варианти "по неотложност" да възлага тези дейности с процедури без предварително обявление. За целта министерството води разговора с Агенцията по обществени поръчки, която трябва да даде зелена светлина на плана на министъра. Това стана ясно от изказване на Цеков по време на изслушването му в Регионална комисия в парламента, което продължи почти 3 часа.
Кабинетът одобри кардиналните промени в българската енергетика
Министерският съвет одобри проекта на промени в Закона за енергетиката, които предвиждат пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия до края на 2023 г. Битовите потребители обаче остават до 2026 г. на регулирани цени на тока, което предизвика притеснение у енергийния регулатор и експерти.
„Елаците-Мед“ стартира процедурата за удължаване живота на предприятието
Рудодобивната компания „Елаците-Мед“ иска удължаване на концесията на находището в Етрополе с десет години – до 2041 г. Това заяви пред журналисти изпълнителният директор на дружеството инж. Драгомир Драганов.
Строителството в България забуксува през юли
Строителството в България като че ли е забуксувало през юли. От последните данни на Националния статистически институт (НСИ) за индексите на строителната продукция се вижда, че на месечна база няма никаква промяна в нивата на строителните обеми – нито в сградното, нито в гражданското строителство – докато на годишна дори се отчита спад.
Ирландската Smurfit Kappa купува трети завод в България
Ирландската компания за хартиени опаковки Smurfit Kappa е напът да придобие трето предприятие в България. Компанията се е насочила към част от бизнеса на шуменската „Артемис“, показва справка в регистрите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която трябва да одобри сделката.
НАП прави ревизия на посредниците в тол системата
Националната агенция по приходите (НАП) прави данъчна ревизия на двата национални доставчици на услуги (НДУ) за тол системата. Това стана ясно от изказване на регионалния министър Андрей Цеков по време на изслушване в регионална комисия в парламента и се случва месец, след като приходната агенция получи достъп до системата.
Общините скоро ще могат да глобяват шофьори
Общините ще имат права да глобяват шофьори, които извършват нарушения, но само ако те са установени с камери на местните власти. Ако условието е на лице, то 70% от приходите от нарушенията ще отиват в бюджетите на общините. Промените в Закона за движение по пътищата, предложени от ГЕРБ, бяха приети на първо четене в парламента, но със заявка за прекрояване между двете гласувания.
Василев обяви създаването на нов мегафонд за бедствия и аварии
В държавния бюджет за 2024 г. ще бъде заложено създаването на нов, по-голям фонд, който да финансира дейности строителство, ремонт и поддръжка на инфраструктурни съоръжения, които предпазват от бедствия и наводнения, подобни на тези в Царево. Финансовият министър Асен Василев обяви, че фондът ще е многогодишен и ще позволи „ритмична работа“ по почистване и ремонт на речни корита, дерета и др.
В България заработи първата платформа за споделено гледане на домашни любимци
Всеки собственик на домашен любимец поне веднъж се е сблъсквал с проблема къде да остави кучето или котката си, докато е на почивка или работно пътуване, където няма как да го вземе със себе си. В повечето случаи се търси приятел, съсед или роднина, който да го гледа. В България все още има и т.нар. хотели за кучета, но недостатъкът при тях е, че в повечето случаи животните стоят затворени в клетка.
Все повече българи организират ваканцията си сами и много по-рано
Все повече българи планират лятната си ваканция сами и много по-рано. Това става ясно от данните в последното проучване на туристическата компания eSky.
МТ дава 1.2 млн. лв. на журналисти и блогъри за „опознавателни турове“
Министерството на туризма ще популяризира българския туризъм чрез организирането на тематични турове за журналисти, блогъри, влогъри и популярни личности. Поръчката е включена в изпълнението на Годишната програма за Национална туристическа реклама и в частност за популяризиране на дестинацията посредством опознавателните турове, познати като Press & FAM Trips. Прогнозната стойност на поръчката е 1 200 000 лв. с ДДС, става ясно от съобщение на сайта на Министерството на туризма.
Жалби и спрени поръчки поставят под въпрос пътното поддържане в България
32 жалби от фирми, 19 открити производства в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и 3 изцяло спрени поръчки за пътно поддържане в страната. Така изглежда равносметката само месец, след като новата власт стартира 7 търга за кърпене на дупки по пътищата на обща стойност над 849.4 млн. лв. без ДДС.
Защо в Германия премахват перки, за да разширят въглищна мина?
„Германия демонтира вятърни турбини, за да копае повече въглища“. Така звучат заглавията в българските медии, които масово цитират новината на EUobserver отпреди близо седмица. Нито един от текстовете обаче не предлага контекст или разбиране на ситуацията и не дава необходимата информация, която е от решаващо значение за разбирането на тази новина.
„Алкомет“ инвестира още 140 млн. лв. в шуменския си завод
Най-големият български производител на алуминиеви валцови и пресови продукти – „Алкомет“ АД – обяви новата си инвестиционна програма за следващите три години. От съобщението на компанията става ясно, че в завода ѝ в Шумен ще бъдат инвестирани около 137 милиона лева за тригодишния период.
Кирил Домусчиев влезе в Съвета на Глобалната инициатива на Клинтън
Глобалната инициатива на Клинтън (CGI) е водещата програма на Фондация Клинтън, която има за цел да създаде и приложи решения за най-належащите предизвикателства в света, като изменението на климата, справедливостта в здравеопазването и приобщаващото икономическо възстановяване и растежа.