Североизточна България ще се възползва от два специални фонда
Програмата е на стойност 3 млрд. лв.
Североизточна България ще може да се възползва от два специални фонда за финансов инженеринг. Това обяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова на конференцията "Региони в растеж", организирана от КРИБ и в. "24 часа", която се провежда във Варна. Североизточният регион бе първият, от който започна серия дискусии.
Павлова обясни, че във Фонда на фондовете са заделени 370 млн. лв. в такива инструменти. Единият от фондовете за градско развитие е за София, един за Южна България. Ще има специален фонд за Северна, както и още един за туризъм.
"Те са много важни за Североизточна България. Туристическият фонд е със стартова инвестиция от 100 млн. лв. и тя трябва да бъде утроена до 300 млн. лв.", обясни регионалният министър.
"Три са основните фактори за развитие на региона - туризмът, транспортен, логистичен и енергиен хъб на България. Когато планирахме тези 3 млрд. лв. по линия на програмата "Региони в растеж", искахме регионите да бъдат подкрепени с повече добавена стойност,", каза още Павлова.
По думите й седем града е трябвало да се развият като двигатели и към тях са добавени като центрове за икономически растеж Видин и Благоевград. "Към всеки по-голям град трябва да има още един тип сателитен град, които да дават баланса за развитие на страната. Без по-малките градове няма как да се осъществи нормалното и балансирано развитие на страната, подчерта тя.
Североизточният район е на четвърто място като площ, население и БВП. Регион, в който 50% от потенциала идва именно от Варна, показа тя. За региона са предвидени няколко групи инвестиции - 188 млн. безвъзмездна помощ за градовете и градското развитие, енергийна ефективност, среда, градски транспорт, 40 млн. пътна инфраструктура, реформа на спешната помощ, подкрепа на образователната реформа - общо още над 100 млн. лв. 13 млн. лв. в 10 професионални гимназии, допълни министърката.
Към днешна дата са отворени схеми за над 75% от програмата, която е на обща стойност 3 млрд. лв., обясни регионалният министър.
Първият одобрен и финансиран проект е Музикалното училище във Варна. Следващите месеци ще финансираме две важни реформи - образователната и здравната, допълни Павлова. 58 млн. лв. ще бъдат дадени за водния сектор във Варна, каза още тя.
През следващите 2-3 години Аспаруховият мост ще се затваря частично, ако искаме да бъде направен добре. Магистрала Хемус пък остава наш приоритет и първите поръчки ще бъдат възложени в края на месец май, заяви още Павлова. Една част от пътищата ще бъдат финансирани от оперативната програма - 40 млн. лв., заяви министър Павлова.