Sharp си осигури $1,7 млрд. спасителен заем
Японската компания започва сериозно преструктуриране в опит да оцелее
Sharp Corp. обяви, че е подсигурила 200 млрд. йени (1,7 млрд. долара) спасителен заем от основните си кредитори в замяна на по-сериозни мерки за ограничаване на разходите, съобщава Wall Street Journal.
Базираната в Осака компания, която произвежда потребителски уреди и електроника, слънчеви панели и екрани за смартфони, в четвъртък отчете нетна загуба от 222,35 млрд. йени за финансовата годината, която приключи на 31 март. Това е трета загуба за последните 4 г., а многократните финансови неуспехи повдигат въпроси дали Sharp може да оцелее, поне в сегашния си формат. Компанията е на повече от век – основана е през далечната 1912 г.
Sharp обяви, че Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. и Mizuho Financial Group Inc., които заедно са предоставили повече от 600 млрд. йени заеми на Sharp, ще предоставят нова финансова помощ, спасявайки Sharp за втори път за последните 3 г.
Japan Industrial Solutions Ltd., фонд за частни капиталови инвестиции, специализиран в подпомагане на затруднени компании, също ще осигури 25 млрд. йени. Sharp ще намали капитала си до 500 млн. йени, счетоводна маневра, която неутрализира натрупаните загуби, но оставя инвеститорите с акции с малка стойност, поне на хартия.
Компанията планира да съкрати поне 3500 служителя чрез програма за доброволно пенсиониране. Японската фирма прави промени и в мениджърския екип, макар че главният изпълнителен директор Козо Таканаши ще остане на сегашната си позиция.
Sharp ще превърне подразделението си, произвеждащо малки и средноголеми LCD екрани за смартфони и други уреди, в отделна вътрешнофирмена компания. Анализаторите смятат, че това може да е първа стъпка към отделяне.
И докато отделът за екрани е един от най-жизнеспособните бизнеси на Sharp, с клиенти като Apple и Xiaomi, компанията се бори с южнокорейските си конкуренти Japan Display Inc. и LG Display Co. Вътрешният потребителски бизнес на Sharp е силно ощетен от слабата йена, която вдига производствените разходи в заводите на компанията извън страната.
Според анализаторите въпреки новото финансиране компанията е изправена пред трудно бъдеще. Преди обявеното преструктуриране Аки Ирияма, доцент в Waseda Business School, заяви, че „най-лошото за Sharp тепърва предстои, защото никой не може да си представи как ще оцелее“.