„Скандалният“ търг: Газ до края на годината ще има, но скъп
Оферти са подали основно български и румънски търговци
„Булгаргаз“ е получил достатъчно оферти за обезпечаване на газовите доставки до края на годината. Но заедно с добрата новина има и лоша – борсовите индекси се движат нагоре и въпросното осигурено гориво ще е много скъпо. Това стана ясно от думите на председателя на Борда на директорите на „Булгаргаз“ Иван Топчийски в ефира на bTV.
Той коментира обявения миналата седмица търг за втечнен природен газ за месеците октомври, ноември и декември. Същият бе определен от Българската стопанска камара (БСК) като „скандален“. В своя позиция работодателската организация разкритикува поставената начална цена от 380 лв./MWh, докато „индустрията, топлофикациите и домакинствата изнемогват посред лято при цени от порядъка на 300 лв.“
По време на днешното интервю не стана въпрос за това, но Топчийски допусна ново поскъпване на газа в България още през септември, отдавайки го на тенденциите на международните пазари.
Припомняме, че "Булгаргаз" предложи, а КЕВР утвърди 60% поскъпване на природния газ за топлофикациите, бизнеса и крайните снабдители през август, след като цената за юли вече беше увеличена с 32%. Според председателя на Борда на „Булгаргаз“, който единствен не бе сменен в голямата ръководна рокада, извършена от служебния кабинет, има лостове за компенсации, чрез които евентуално ще може да се облекчат клиентите.
Предлагането е малко, търсенето е голямо. Така че пазарната конюнктура наистина не е в наша полза. Приоритетно е да има количества.“
С тях, според него, няма да има никакъв проблем, а „цената е нещо, което ще опитаме да оптимизираме“. Топчийски потвърди, че една част от офертите отговарят на изискването за осигурен от търговеца слот за разтоварване, а има и такива за директна доставка в България.
По думите му сред участниците в търга няма руски компании, а основно са се включили български и румънски търговци. Кои оферти ще бъдат приети, предстои да се реши тепърва. Междувременно на дневен ред е и все още активната оферта от американския доставчик на газ за трите танкера LNG през 2022 г. с опция за още четири догодина, завещани от Кирил Петков.
Според Топчийски газовото хранилище в Чирен ще бъде запълнено до края на октомври, като към момента то е нагнетено на 55% от капацитета си.
Тогава се очаква да се заработи дългоочакваната газова връзка с Гърция, по която ще тече договореният азерски газ.
Парадоксът с руския газ
Откакто „Газпром“ спря доставките на газ за България през пролетта, страната ни започна да замества необходимите количества с покупки от търговци. Повечето от тях предлагат микс от суровина с различен произход, включително руски. Възползвайки се от пазарната конюнктура, разбира се, те продават с надценка. А има и такива, които пласират количества, които самите те преди това са купили от други посредници.
Макар че е трудно да се каже каква част от доставените нови количества са с руски произход, парадоксът е налице – България купува и руски газ, но значително по-скъп.
Относно договора с „Газпром“, Топчийски напомни, че той все още е активен и трябва да бъде следен много внимателно – „нито да сме в крайността задължително да се изпълни, нито в крайността задължително да не се изпълни“. Към днешна дата има изпратено писмо от „Булгаргаз“ с искане на гаранции, а до края на годината не е изключено да се заведе арбитражно дело. От думите му стана ясно, че България може да поиска да ѝ се плати именно разликата между договорените цени с „Газпром“ и по-скъпия газ, осигурен от търговците впоследствие.
На въпроса дали цялата тази патова ситуация не обезсмисля санкциите срещу Русия, Топчийски коментира:
За съжаление подходът, който в началото ЕК предприе за по-унифицирани действия, в момента не работи изцяло. Страните се оправят всяка, както намери за добре“.