Служителите на Huawei имат дълбоки връзки с китайските военни, сочи ново проучване
Huawei твърди, че приветства разследвания за прозрачността, но основани на факти, а не на предположения
~ 2 мин.
Актуален анализ на автобиографиите на служителите на Huawei разкрива по-дълбоки връзки между технологичния гигант и китайските военни и разузнавателни служби, отколкото се предполагаше по-рано, предава CNBC.
„Ключовият среден технически персонал в Huawei има значителен опит в работата, тясно свързана със събирането на разузнавателни данни и военни дейности“, се посочва в документа, отразяващ трудовите досиета на служителите. Някои от кадрите в компанията могат дори да бъдат свързани с конкретни случаи на хакване или индустриален шпионаж, проведен срещу западни фирми, твърди още той.
Проучването засилва допълнително опасенията на различни правителства по света, че оборудването на Huawei представлява риск за националната сигурност. Притесненията им са свързани с лансираната от САЩ теза, че производителят инсталира задни вратички в продуктите си, чрез които помага на властите в Пекин да получават нерегламентиран достъп до данни.
Huawei многократно отрича тези твърдения.
Новото проучване е проведено от Кристофър Балдинг, асоцииран професор в университета Фулбрайт и мозъчния тръст Henry Jackson. Той е прегледал подробно автобиографиите на служителите на Huawei, изтекли по-рано от незащитена база данни, управлявани от фирми за набиране на персонал.
Една от автобиографиите например показва, че човек, който заема длъжност в Huawei, едновременно с това е и преподавател във военния университет, свързан с Китайската народно-освободителна армия. Въпросният служител бива свързван със сфери на дейност в областта на кибернетичните и електронни войни.
Подробните доказателства идват да подкрепят опасенията за връзка между Huawei, армията и методите за събиране на разузнавателни данни, казва Балдинг.
Друга автобиография описва лице, работило в Huawei, а преди това било представител на правителствена организация, отговорна за шпионажа и контраразузнаването. В компанията този човек се е занимавал с технологии, свързани с поведенческа информация.
Проучвайки CV-тата, Балдинг казва пред CNBC, че не е виждал думите „задни вратички“, но пък е попаднал на голям набор от друга техническа терминология, „която показва модел на този тип поведение“.
„Не разполагам с доказателства, че китайската държава е разпоредила пряко служител на Huawei да извърши шпионаж или подобно поведение“, казва Балдинг, посочвайки, че просто не разполага с аудио или писмени заповеди за подобни действия. „Все пак мога да кажа, че автобиографиите подсказват за поведение като прихващане на информация, а и знаме за случаи, в които служител на Huawei заема и позиция в стратегически сили за подкрепа на Китайската народно-освободителна армия, които контролират електронната война и подобни нетрадиционни военни единици“, казва той и заключава, че техните автобиографии показват, че те се занимават с тези действия.
Отговорът на Huawei
От компанията излязоха с изявление, в което изтъкват, че Балдинг борави с едва три автобиографии, които освен това не могат да бъдат проверени заради редактирането им във връзка с опазването на личните данни. От Huawei посочват, че заради това не могат да потвърдят достоверността на цялата информация, публикувана онлайн.
„Huawei поддържа строги правила за наемане на кандидати с военни или правителствени умения. По време на процеса на наемане тези кандидати са задължени да предоставят документи, доказващи, че са прекъснали връзките си с военните или с правителството ”, се казва в изявлението на компанията.
„Ние приветстваме професионално и фактическо докладване на разследванията на прозрачността на Huawei“, посочват още от корпорацията, изразявайки надежда, че по-нататъшните проучвания ще съдържат по-малко предположения.