Слънчевата индустрия в Европа страда от все по-чести и силни градушки
Собствениците на соларни централи трябва да правят по-големи и по-скъпи застраховки
Една от многото иронии на климатичната криза е, че въздействията върху климата представляват заплаха за самите технологии, които работят за ограничаване на въглеродните емисии. Сушите водят до намалено производство на ток от водноелектрически централи и ядрено производство, променящите се метеорологични модели могат да подкопаят производството енергия от вятърни паркове, а сега слънчевата индустрия е изправена пред предупреждения, че може да бъде нарушена от все по-интензивни градушки.
Специализираната застрахователна група Chaucer публикува нов анализ, който показва, че броят на градушките, регистрирани в Европа, се е удвоил през изминалата година до 11 808 бури през 12-те месеца до края на юни.
Градушките, които могат да станат по-чести и интензивни с ескалирането на климатичните въздействия - са най-голямата природна опасност за слънчевите ферми, тъй като големите градушки могат да повредят слънчевите панели, като напукат защитното им стъкло.
Новият анализ разкри как градушките в Европа са се увеличили с 267% през последните пет години поради изменението на климата, спрямо 3217 градушки през 2019/2020 г. Европейските страни, включително Италия и Германия, също съобщават за по-големи градушки с диаметър до 10 см.
Докладът на Chaucer посочва, че типичните застрахователни полици за слънчеви ферми покриват само между 10 и 15% от общата застрахователна стойност, като се изисква допълнителна застраховка, за да се осигури пълна защита срещу повреда на слънчевите панели от градушка.
Броят на регистрираните градушки в Европа се е увеличил повече от два пъти през последната година
Източник: European Severe Weather Database
Освен това се обяснява, че за осигуряване на застраховка слънчевите ферми често трябва да показват, че панелите могат да се прибират на 70 градуса, за да се намали въздействието на градушката, но за много съществуващи слънчеви ферми това изисква автоматизираните системи да бъдат преоборудвани.
Градушките са все по-чести и следователно все по-вредни“, каза Алекс Нелсън, застраховател в Chaucer.
„С ограничено покритие от стандартните полици, операторите на слънчеви инсталации често трябва да поемат голям процент от цената на щетите от градушка. Това естествено ще забави растежа на производството на слънчева енергия в онези райони, където се случват градушки.“
Промишлеността обаче реагира на риска с разработването на по-дебели закалени филми, които са по-устойчиви на напукване и използването на усъвършенствани системи за наблюдение на времето (AI), които предоставят надеждни предупреждения, когато градушките са неизбежни.
С интензивността и обема на градушките, които вероятно ще продължат да нарастват, е наложително слънчевите ферми да инвестират в нови технологии и да гарантират, че са финансово защитени от щети“, каза Нелсън.